Թուրքիան նոր ՀՕՊ համալիր կտեղակայի Սիրիայի հետ սահմանին
Թուրքիայի իշխանությունները մտադիր են նոր ՀՕՊ համալիր տեղակայել Սիրիայի հետ սահմանին։ Այս մասին հայտնում է «Defense News»–ը՝ Թուրքիայի անվտանգության ծառայությունում իր աղբյուրին հղումով։
Նշվում է, որ նոր համակարգերը կտեղակայվեն Քիլիսում՝ երկրի հարավում։ Խոսքը հակաականանետային ռադարային «Serhat» համակարգի մասին է, ինչպես նաև հրթիռահրետանային, օպերատիվ–մարտավարական նշանակության HIMARS համակարգի։
Բացի այդ, թուրք-սիրիական սահմանի 70 կմ հատվածը կհսկեն փոքր դիրիժաբլները:
«Մեզ ավելի արդյունավետ պաշտպանություն է հարկավոր սահմանի այդ մասում. հակաօդային պաշտպանությունն ավելի առաջնային է, քան հարձակումը»,–ասել է ռազմական պաշտոնյան։

Турция разместит новую систему ПВО на границе с Сирией
Власти Турции намерены разместить и протестировать новую систему противовоздушной обороны на границе с Сирией, пишет «Defense News» со ссылкой на источники в турецкой службе безопасности.
По словам источников, новые системы будут развернуты в провинции Килис на юге страны. Речь идет о противоминометной радарной системе «Serhat», а также ракетно-артиллерийской системе оперативно-тактического назначения HIMARS.
Кроме того, примерно 70 км границы с Сирией будут патрулировать мини-дирижабли. Общая протяженность границы между странами составляет около 900 км, напоминает издание.
«Нам необходима более эффективная защита в этой части границы. Противовоздушная оборона является более приоритетной задачей, чем сдерживание или наступление», – заявил военный чиновник.