ԱՄՆ–ում գիտնականները պատվաստանյութ են մշակում ՄԻԱՎ–ի դեմ
Ռոքֆելլերի համալսարանի գիտնականների խումբը պարզել է, որ իմունային անբավարարության վիրուսը հնարավոր է ճնշել մարդկային օրգանիզմից ստացված հատուկ հակամարմինների օգնությամբ։ Այս մասին հայտնում է «Nature»–ը։
Խոսքը 3BNC117 հակամարմնի մասին է՝ վերցված մարդու մարմնից, որը բնական իմունիտետ է ունեցել վիրուսի դեմ, և որի օրգանիզմում անգամ ՄԻԱՎ–ով վարակվելու դեպքում վիրուսը վերանում է բնական ճանապարհով։
Նշվում է, որ սովորական մարդկանց այդ հակամարմնի ներարկումները լավ արդյունքներ են արձանագրել, սակայն դեռ վաղ է խոսել ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ–ի դեմ ստեղծած դեղի մասին։
«Իմ երազանքներում դա կարծես գրիպի դեմ պատվաստանյութի պես մի բան լինի. տարին մեկ անգամ անում ես»,– գիտական խմբի ղեկավար Միշել Նուսսենցվայգի խոսքն է մեջբերում ՏԱՍՍ–ը։

В США учёные разрабатывают прививки от ВИЧ
Группа учёных из Рокфеллеровского университета выяснила, что вирус иммунодефицита человека возможно подавить без традиционного набора антиретровирусных препаратов при помощи особых антител, полученных из человеческого организма, сообщает «Life» со ссылкой на журнал «Nature».
Речь идёт об антителе 3BNC117, образец которого был взят из тела человека, имеющего природный иммунитет к вирусу, и в организме которого даже при заражении ВИЧ инфекция подавляется естественным путём.
Сообщается, что инъекции этого антитела у обычных пациентов показали хорошие результаты, однако пока рано говорить о создании лекарства от ВИЧ/СПИД.