Հուլիսի 1–ից տրանսգենդերներին թույլ կտան ծառայել ԱՄՆ Զինված ուժերում
2016թ. հուլիսի 1–ից Պենտագոնը մտադիր է հանել տրանսգենդերների՝ ԱՄՆ Զինված ուժերում ծառայելու արգելքը։ Պաշտոնական հայտարարությունը տեղի կունենա այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Բոբ Ուորքի կողմից ստորագրված փաստաթուղթը կստորագրի նաև Պենտագոնի ղեկավար Էշթոն Քարթերը։
ԱՄՆ–ի բանակը տարվա ընթացքում կանցնի նոր քաղաքականության։ Նորամուծությունները վերաբերելու են ծառայության բոլոր ասպեկտներին՝ զորքերի ամբողջականությանը, տրանսգենդերների համազգեստին, նրանց տեղաբաշխմանը։
2015թ., Քարթերի հանձնարարությամբ, ստեղծվել էր հատուկ խումբ, որն ուսումնասիրում էր ԱՄՆ–ի բանակում տրանսգենդերների ծառայելու հնարավորությունները։ Կանոնները, որոնք այժմ գործում են տրանսգենդերների վերաբերյալ, Քարթերն անվանել է «հնացած և անվստահություն առաջացնող», ինչն էլ, Պենտագոնի ղեկավարի խոսքերով, շեղում է հրամանատարներին իրենց առջև դրված առաջադրանքներից։

Трансгендерам разрешат служить в армии США
С 1 июля 2016 года Пентагон намерен снять запрет на службу в войсках США трансгендеров, сообщает «Vesti.ru».
Официальное объявление состоится после того, как документ, ранее подписанный заместителем министра обороны США Бобом Уорком, подпишет и глава Пентагона Эштон Картер.
Армия США перейдет на новую политику в течение года. Нововведения будут касаться всех аспектов службы: комплектации войск, униформы трансгендеров, их размещения.
В 2015 году по поручению Картера была создана специальная группа, которая изучила возможности службы трансгендеров в армии США. Правила, действующие в отношении трансгендеров в настоящее время, Картер назвал «устаревшими и порождающими неуверенность» – это, по словам шефа Пентагона, отвлекает командиров от поставленных перед ними задач.