ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը
Արցախի նորագույն պատմության մեջ դեկտեմբերի 10-ը երկու անգամ եղավ շրջադարձային: 1991 թվականին այս օրը արցախահայությունն արտահայտեց իր հավաքական կամքը եւ հաստատեց անկախ պետականություն կերտելու վճռականությունը: Իսկ 2006 թվականին նույն օրը կրկին համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով ընդունվեց մեր երկրի մայր օրենքը' ԼՂՀ Սահմանադրությունը, ինչն իր անկախությունն ու ազատությունը պաշտպանած, ժողովրդավարության ուղու վրա ամուր կանգնած մեր պետության հերթական մեծ հաղթանակն էր:
Դեկտեմբերի 10-ը նշվում է նաեւ որպես մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օր: Այս փաստը ինքնին խորհրդանշական է, քանի որ Արցախյան շարժումը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ծնունդը եւ գոյությունը հանդիսանում են մարդու իրավունքների բաղկացուցիչ մաս, ազգերի հավասարության եւ ինքնորոշման իրավունքի համամարդկային հիմնարար սկզբունքների արտացոլում:
Արցախի ժողովուրդը եւ իշխանությունները հավատարիմ են այն սկզբունքներին, որոնք մեզ է պատգամել դեկտեմբերի 10-ի երկտոնը: Հզոր, անկախ, ինքնիշխան, ժողովրդավարական եւ իրավական պետությունը այն բացառիկ արժեքն է, որը մեզ համար այլընտրանք չունի:
Այս կարեւորագույն տոնի առթիվ շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին եւ մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու ամենայն բարիք:

Поздравительное послание Президента НКР Бако Саакяна по случаю Дня референдума о независимости и Конституции НКР
В новейшей истории Арцаха 10 декабря дважды становился поворотным. В этот день в 1991 году армянство Арцаха выразило свою собирательную волю, подтвердив решительность в построении независимой государственности. А в тот же день 2006 года вновь посредством всенародного референдума был принят основной закон нашей страны - Конституция НКР, что стало очередной большой победой нашего государства, крепко ставшего на путь демократии, и защитившего свою независимость и свободу.
10 декабря отмечается и как Международный день защиты прав человека. Сам по себе этот факт символичен, поскольку арцахское движение, рождение и существование Нагорно-Карабахской Республики являются составной частью прав человека, выражением универсальных основополагающих принципов равенства народов и их права на самоопределение.
Народ и власти Арцаха привержены тем принципам, которые нам завещал двойной праздник 10 декабря. Сильное, независимое, суверенное, демократическое и правовое государство является той исключительной ценностью, которая для нас не имеет альтернативы.
Поздравляю весь наш народ по случаю этого важнейшего праздника и желаю мира, крепкого здоровья и всех благ.