Վրաստանում պարտադիր զինակոչը հետաձգելու մասին հրամանագիր է ստորագրվել
Վրաստանի պաշտպանության նախարար Թինա Խիդաշելին իր ամենամյա զեկույցի ժամանակ պարտադիր զինակոչը հետաձգելու մասին հրամանագիր է ստորագրել։ Այս մասին հաղորդում է РИА «Новости»-ն։
Պաշտպանության նախարարը նշել է, որ երկրի օրենսդիր մարմինը չի կարողացել համապատասխան օրենքն ընդունել, սակայն ինքը գտել է ինքնուրույն որոշելու և սեփական հրամանագիրը հրապարակելու ճանապարհը։
«Ես հենց հիմա ձեր առջև ստորագրում եմ պարտադիր զինակոչը վերացնելու մասին հրամանագիրը, որից հետևում է, որ որոշումը մտել է ուժի մեջ»,- հայտարարել է Խիդաշելին:
Նշենք, որ ավելի վաղ վրացական լրատվամիջոցները հաղորդում էին, որ հրամանագիրն ուժի մեջ է մտնելու 2017թ–ից։

В Грузии отменили обязательный призыв в армию
Министр обороны Грузии Тина Хидашели сегодня подписала указ об отмене обязательного призыва в армию, сообщает РИА «Новости».
Хидашели отметила, что законодательному органу не удалось принять соответствующий закон, однако она нашла такой путь, который даст ей возможность самой принять решение и издать личный указ.
«Я тут же перед вами подписываю указ об отмене обязательного призыва в армию, следовательно, решение вступило в силу», – заявила Хидашели.
Ранее министр полагала, что решение об отмене обязательного призыва в армию вступит в силу в 2017 году.