ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում Ֆրանսիայի համանախագահությունը կարող է փոխանցվել Գերմանիայի՞ն
-Հիմա Գերմանիան ավելի ու ավելի է հետաքրքրվում Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով և նրա լուծման ուղիներով,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Ադրբեջանի Քաղաքական նորարարությունների և տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն Մուբարիզ Ահմեդօղլուն։
Ինչպես հաղորդում է «AZE.az», ըստ Ահմեդօղլուի' նույնիսկ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում Գերմանիան կարող է փոխարինել Ֆրանսիային:
Նրա խոսքերով՝ այդ ուղղությամբ  առաջին քայլն արդեն արված է. Գերմանիայի ներկայացուցիչը մասնակցել է ԵԱՀԿ գնահատման առաքելությանը։Նա Մինսկի խմբի համանախագահների ներկայացուցիչների և փախստականների հարցերով ՄԱԿ-ի  գերագույն հանձնակատարի հետ մասնակցել է  դիտարկման խմբին:

Сопредседательство Франции в Минской группе ОБСЕ может быть передано Германии?
«Сейчас Германия проявляет все больший интерес к Карабахской проблеме и путям ее урегулирования», - заявил журналистам директор азербайджанского Центра политических инноваций и технологий Мубариз Ахмедоглу.
Как передают азербайджанские СМИ, по словам Ахмедоглу, Германия может даже заменить Францию в Минской группе ОБСЕ.
По его словам, первый шаг к этому уже сделан: представитель Германии участвовал в оценочной миссии. Он входил в мониторинговую группу вместе с сопредседателями МГ и представителями Верховного комиссариата ООН по делам беженцев.