Աշխարհում տղամարդիկ են շատ, իսկ Եվրոպայում՝ կանայք
Ամենաբնակեցված երկրներում, ինչպիսիք են Չինաստանը, Հնդկաստանը և Պակիստանը, հարսնացուների պակաս կա։ Չինաստանում 100 կնոջը բաժին է ընկնում 108 տղամարդ, Հնդկաստանում՝ 107, Պակիստանում՝ 106։ Իսկ Եվրոպայում կանայք ավելի շատ են, քան տղամարդիկ։
Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի նոր՝ «Աշխարհի կանայք 2010թ.։ Միտումներ և վիճակագրություն»  զեկույցում։
Զեկույցում տեղեկատվություն կա նվաճումների ու անհաջողությունների և կանանց իրավունքների ապահովման մասին։
Նոր զեկույցի նախաբանում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը նշել է, որ գենդերային հավասարության հասնելու նպատակը աշխարհում դեռևս ձեռք չի բերվել, հատկապես քաղաքականությունում կանանց մասնակցության համատեքստում։
Այսօրվա դրությամբ աշխարհում պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ են ընդամենը 14 կին։ Ընդամենը 23 երկրների է հաջողվել խորհրդարանում կանանց 30%-անոց մասնակցություն ունենալ։

В мире больше мужчин, а в Европе - женщин
Сегодня на планете живет на 57 миллионов больше мужчин, чем женщин. В наиболее населенных странах, таких как Китай, Индия и Пакистан, невест не хватает. На 100 женщин в Китае приходится 108 мужчин, в Индии - 107 и в Пакистане - 106. Но в Европе женщин больше, чем мужчин. Об этом говорится в новом докладе ООН «Женщины мира в 2010: тенденции и статистика».
В докладе содержится информация о достижениях и неудачах в деле обеспечения прав женщин.
В предисловии к новому докладу генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун отметил, что цель достижения гендерного равенства в мире еще не достигнута, особенно в контексте участия женщин в политике.
На сегодняшний день среди глав государств и правительств всех государств мира всего лишь 14 женщин. Только 23 странам мира удалось достичь 30% представленности женщин в парламентах. Среди руководителей 500 наиболее крупных корпораций мира - 13 женщин.