Սաուդյան Արաբիայում սպանել են ԱՄՆ դեսպանատան առջև իրեն պայթեցնել փորձող մահապարտին (տեսանյութ)
Ջիդայում (Սաուդյան Արաբիա) մահապարտը փորձել է պայթեցնել իրեն ԱՄՆ–ի գլխավոր հյուպատոսության առջև։ Նա փորձել է որքան հնարավոր է՝ մոտենալ դիվանագիտական առաքելություն կատարող շենքին։ Սակայն նախքան մահապարտին կհաջողվեր ակտիվացնել պայթուցիկը, ահաբեկչին նկատել են ավտոկայանում հերթապահող անվտանգության ուժերի աշխատակիցները։
Նրանք շրջափակել են ահաբեկչին, կրակ բացել և չեզոքացրել ռմբակոծիչը։ Այս մասին փոխանցում է ТАСС–ը։ Հաղորդվում է, որ, ամեն դեպքում, պայթյուն որոտացել է, բայց հայտնի չէ՝ արդյոք մահապարտը հասցրե՞լ է ակտիվացնել պայթուցիկը, թե՞ անվտանգության աշխատակիցների կրակոցներն են հրահրել պայթյունը։
Միջադեպի հետևանքով տուժել է անվտանգության 2 աշխատակից։ Նրանք հոսպիտալացվել են։ Ոստիկանությունը որոնողական աշխատանքներ է իրականացնում՝ ահաբեկչի հնարավոր հանցակիցներին գտնելու նպատակով։

В Саудовской Аравии убит смертник, устроивший взрыв у посольства США (видео)
В городе Джидде в Саудовской Аравии смертник попытался подорвать себя возле генерального консульства США. Он старался подойти как можно ближе к зданию дипмиссии. Однако еще до того, как ему удалось активировать взрывчатку, террорист был замечен силовиками, дежурившими на парковке.
Они окружили террориста, стали стрелять на поражение и ликвидировали смертника, передает ТАСС. Сообщается, что взрыв все-таки прогремел.
В результате инцидента пострадали двое силовиков. Они были госпитализированы. Полиция ведет поикс возможных сообщников террориста.