Իսրայելում պաղեստինցիների հետ բախումների համար մեղադրել են «Facebook»–ին
Իսրայելի հասարակական անտանգության նախարար Գիլադ Էրդանը կարծում է, որ Պաղեստինի բնակիչների հետ բախումներում մասամբ մեղավոր է «Facebook» սոցցանցը։ Այս մասին հայտնում է «Re/Code» պարբերականը։
«Զոհերի արյան մի մասը «Facebook»–ի ձեռքերին է։ Այն վերածվել է հրեշի։ Պաղեստինի ինքնավարության երիտասարդ սերունդը սադրանքներ է մտածում, այնուհետև սպանություններ իրականացնում՝ ղեկավարվելով «Facebook»–ի քննարկումներով»,–հայտարարել է Էրդանը։
«Facebook»–ից նշել են, որ օպերատիվ կերպով աշխատում են անվտանգության ոլորտում գործող ծառայությունների հետ՝ հավելելով, որ սոցկայքում չեն խրախուսվում բռնությունը և ուղիղ սպառնալիքները։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ «Կվարտետն» առաջընթացի հնարավորություն է տեսնում Իսրայելի և Պաղեստինի հակամարտության լուծման հարցում։

В Израиле обвинили «Facebook» в превращении в монстра
Министр общественной безопасности Израиля Гилад Эрдан считает, что в столкновениях с жителями Палестины частично виновата социальная сеть «Facebook». Об этом сообщает издание «Re/Code».
«Кровь жертв частично на руках «Facebook». Он превратился в монстра. Молодое поколение из Палестинской автономии обсуждает подстрекательство, а затем совершает акты убийства, руководствуясь дискуссиями в «Facebook»», – заявил Эрдан.
В «Facebook» отметили, что оперативно работают с организациями в сфере безопасности, и добавили, что в рамках соцсети не поощряется насилие и прямые угрозы.