NYT. Օբաման կոչ կանի ՆԱՏՕ–ին ուժեղացնել ռազմական համագործակցությունը ԵՄ հետ
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման մտադիր է հուլիսի 8–ին Վարշավայում կայանալիք ՆԱՏՕ–ի գագաթաժողովում դաշինքի իր գործընկերներին կոչ անել ավելի սերտ համագործակցել Եվրամիության հետ ռազմական ոլորտում։ Այս մասին գրում է «The New York Times»–ը՝ նախագահի վարչակազմում իր աղբյուրին հղումով։
Պաշտոնյաներից մեկը նկատել է՝ նման համագործակցությունն արդեն վաղուց ԱՄՆ նպատակն է, բայց Մեծ Բրիտանիայի՝ ԵՄ–ն լքելն այն ավելի հրատապ է դարձնում։ Նշվում է, որ ՆԱՏՕ–ն և ԵՄ–ն կարող են համագործակցել կիբերհարձակումների դիմակայության ոլորտում, զորավարժությունների կոորդինացման և Միջերկրական ծովի կենտրոնական մասում պարեկություն անելու հարցերով։
Ավելի վաղ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը հավանություն էր տվել 1000–ական մարդուց բաղկացած 4 գումարտակի տեղակայմանը Մերձբալթյան երկրներում և Լեհաստանում։ Վարշավայում դաշինքի առաջնորդները պետք է հաստատեն իրենց որոշումը։

Обама намерен призвать НАТО к усилению военного сотрудничества с ЕС
Президент США Барак Обама намерен призвать коллег на саммите НАТО, который открывается 8 июля в Варшаве, к более тесному сотрудничеству с Евросоюзом в военной сфере, пишет «The New York Times» со ссылкой на источники в администрации президента.
Как сообщил один из чиновников, такое партнерство «уже давно является целью США, но выход Великобритании из ЕС делает его более актуальным». В частности, НАТО и Евросоюз «могли бы сотрудничать в области противодействия кибератакам, координации военных учений и патрулирования центральной части Средиземного моря».
Кроме того, издание сообщает, что европейские дипломаты ожидают предложения о более тесной военной интеграции от Франции и Германии.