Աբխազիայում սկսվում են նախագահի և ընդդիմության բանակցությունները (տեսանյութ)
Աբխազիայում այսօր կվերսկսվեն երկրի ղեկավարության և ընդդիմության բանակցությունները։ Այս մասին հայտնել է նախագահ Ռաուլ Հաջիմբան, որը շնորհակալություն է հայտնել իր կողմնակիցներին Սուխումիում արյունահեղություն թույլ չտալու համար։
Նախօրեին հարյուրավոր ընդդիմադիրներ գրոհել են երկրի ՆԳՆ շենքը՝ պահանջելով գերատեսչության ղեկավարի հրաժարականը։ «Россия 24»–ի փոխանցմամբ՝ նրան մեղադրում են քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքի խախտման մեջ։
Ուշ երեկոյան էլ փոխնախագահը հայտարարել է, որ նախարարը պաշտոնաթող է արվել։ Այն բանից հետո, երբ անհայտ անձինք, իբր կրակ են բացել նախագահի կողմնակիցների ուղղությամբ, ցուցարարները հեռացել են ՆԳՆ շենքի մոտից՝ խոստանալով ավելի ուշ վերադառնալ։ Հիմնական պահանջը հանրաքվեի տեղափոխությունն է, որը ծրագրված է հուլիսի 10–ին։ Քվեարկողները պատասխանելու են հետևյալ հարցին՝ պե՞տք են արդյոք Աբխազիային նախագահի արտահերթ ընտրություններ։

В Абхазии начинаются переговоры президента с оппозицией
В Абхазии сегодня возобновятся переговоры между руководством страны и оппозицией. Об этом сообщил президент Рауль Хаджимба.
Он поблагодарил своих сторонников за то, что не допустили кровопролития в Сухуми. Накануне сотни оппозиционеров штурмовали здание МВД. Они требовали отставки главы ведомства. Его обвинили в нарушении конституционных прав граждан, напоминает телеканал «Россия 24».
Поздно вечером вице-президент сообщил, что министр отстранён от должности. К этому времени стало известно о двух раненых в столице. Неизвестные якобы обстреляли сторонников президента. Протестующие ушли от здания МВД ближе к ночи. Однако пообещали вернуться на улицы. Главное требование – перенос референдума, который запланирован на 10 июля. На голосование выносится один вопрос: «Нужны ли Абхазии досрочные выборы президента?»
Действующий глава республики заявил, что референдум должен снять напряжение в обществе. Оппозиция – «за» его проведение, но не согласна со сроками.