Պենտագոնը լրացուցիչ 20 մլն դոլար է խնդրել ԻԼԻՊ–ի անօդաչուների դեմ պայքարելու համար
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմից բաց թողնված անօդաչու թռչող սարքերի դեմ պայքարելու նպատակով ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը լրացուցիչ 20 մլն դոլար է խնդրել։ Այս մասին հաղորդում է «Bloomberg» գործակալությունը։
Ինչպես հայտարարել է Ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի դեմ պայքարի միավորված գործակալության ներկայացուցիչ Դևիդ Սմոլը, որոշ անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով ահաբեկիչները կարող են տեղափոխել ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր, մյուսներն էլ օգտագործվում են հետախուզության նպատակով։
Պենտագոնում նշում են, որ հեշտորեն ձեռք բերվող անօդաչու թռչող սարքերն անվտանգության լուրջ սպառնալիք են ստեղծում Իրաքի և Սիրիայի ողջ տարածքով ԱՄՆ–ի կոալիցիայի համար։
ԶԼՄ–ի տվյալներով՝ խնդրած լրացուցիչ միջոցները օգտագործվելու են թշնամու այդ սարքերը հայտնաբերելու և ոչնչացնելու նպատակով։

Пентагон запросил дополнительные $20 млн на борьбу с беспилотниками ИГ
Министерство обороны США запросило дополнительные 20 млн долларов для борьбы с беспилотниками, которые запускают боевики террористической организации «Исламское государство». Об этом сообщает агентство «Bloomberg».
Как заявил представитель Объединенного агентства по борьбе с самодельными взрывными устройствами Дэвид Смол, некоторые из беспилотных летательных аппаратов террористов могут переносить по воздуху самодельные взрывные устройства, другие же используются для разведки.
В Пентагоне отмечают, что дроны создают серьёзную угрозу безопасности для коалиции США на всей территории Ирака и Сирии из-за лёгкости их приобретения.
По данным СМИ, запрошенные дополнительные средства пойдут на поиск новых решений для обнаружения и поражения беспилотных летательных аппаратов противника.