Է.Նալբանդյան. «Ադրբեջանը փորձում է անտեսել ձեռք բերված համաձայնությունները»
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ է ունեցել Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը։ Նա նաև անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ տեղի ունեցած վերջին զարգացումներին:
«Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովները, առաջին հերթին, նպատակ ունեին կայունացնելու ապրիլին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված, միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով ուղեկցված լայնամասշտաբ ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը: Բանակցային գործընթացը շարունակելու համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով, նախևառաջ, անհրաժեշտ է իրականացնել այն, ինչի մասին հատուկ շեշտվել է և ինչի շուրջ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել գագաթաժողովներին՝ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորում, զինադադարի վերաբերյալ 1994-1995թթ. եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի անվերապահ իրականացում, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծում, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ընդլայնում:
Ցավոք, երկու գագաթաժողովներից հետո Ադրբեջանը փորձում է անտեսել ձեռք բերված համաձայնությունները՝ խոչընդոտելով խաղաղ գործընթացի առաջխաղացումը: Հայաստանը եռանախագահների հետ միասին շարունակելու է ջանքերն՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը»,–ասել է Նալբանդյանը:

Эдвард Налбандян: «Азербайджан пытается пренебречь достигнутыми договоренностями»
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян 11-го июля выступил на неофициальной встрече министров ИД стран Восточного партнерства, сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РА.
«Саммиты в Вене и в Санкт-Петербурге имели, в первую очередь, целью стабилизировать ситуацию после апрельской агрессии Азербайджана против НКР. С целью создания условий для продолжения переговоров необходимо, прежде всего, осуществить то, о чем особо было подчеркнуто на саммитах, и о чем были приобретены договоренности: соблюдение перемирия и достижение мирного урегулирования конфликта, соблюдение соглашений о перемирии от 1994 и 1995 гг., внедрение механизмов расследования, расширение полномочий личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
К сожалению, после обоих саммитов Азербайджан пытается пренебречь достигнутыми договоренностями, препятствуя прогрессу процесса. Армения вместе с сопредседателями продолжают прилагать усилия в направлении мирного урегулирования конфликта», – заявил, в частности, Налбандян.