ԻՊ–ն հաստատել է իր ղեկավարներից մեկի մահվան մասին լուրը (տեսանյութ)
«Իսլամական պետություն» խմբավորումը հաստատել է իր զինվորական ղեկավարներից մեկի՝ Ումար աշ Շիշանիի մահը։ Ահաբեկիչների տվյալներով՝ աշ Շիշանին սպանվել է Իրաքում՝ հարավային Մոսուլի մարտերի ընթացքում։ Այս մասին հաղորդում է «Интерфакс»–ը։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Իրաքի կառավարական զորքերը գործողություններ են ձեռնարկում Մոսուլը «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներից ազատագրելու նպատակով։ Զինվորականների խոսքերով՝ նրանց հաջողվել էր անցնել Տիգրիս գետը, ազատագրել դրա ափին գտնվող առանցքային բնակավայրը և միավորել առաջնագիծը զորքերի խմբի հետ, որը մարտ ամսին դուրս էր եկել Տիգրիսից 25 կմ հեռավորության վրա գտնվող Մաքմուր քաղաքից։
Ումար աշ Շիշանին, ում իսկական անունը Թարխան Բատիրաշվիլի է, ծնվել է 1986թ. Վրաստանում։ 2013թ. Բատիրաշվիլին նշանակվել է «Իսլամական պետության» ուժերի հրամանատար Սիրիայի հյուսիսում։ Նա եղել է ԻՊ «խորհրդի» անդամ և սիրիական Ալ–Թաբքա քաղաքում գտնվող բանտի ղեկավար, որում պահվում էին արտասահմանցի գերիները։ Բացի այդ, նա վարում էր խմբավորման ֆինանսական գործերը։

ИГ подтвердило смерть своего главаря
Группировка «Исламское государство» подтвердила смерть Умара аш-Шишани – одного из своих военных главарей. По данным террористов, аш-Шишани был убит в Ираке, вовремя боев южнее Мосула, передает «Интерфакс».
Ранее сообщалось, что правительственные войска Ирака ведут операцию по освобождению Мосула от боевиков ИГ. По словам военных, им удалось форсировать реку Тигр, освободить ключевой населённый пункт на её берегу и сомкнуть линию фронта с группой войск, в марте выдвинувшихся из города Макмур в 25 километрах от Тигра.
Настоящее имя Умара аш-Шишани, родившегося в 1986 году в Грузии, – Тархан Батирашвили. Его отец – грузин, мать – кистинка. В 2013 году Батирашвили был назначен командиром сил «Исламского государства» на севере Сирии. В мае прошлого года Госдепартамент США объявил награду в размере $5 млн за информацию о местонахождении аш-Шишани. Он входил в «совет» ИГ и управлял тюрьмой в сирийском городе Аль-Табка, в которой содержались иностранные заложники. Кроме того, он заведовал финансами группировки.