Դաունինգ սթրիթի նոր տերը. Թերեզա Մեյն աշխատանքի է անցնում (տեսանյութ)
Այսօր Մեծ Բրիտանիայի նորընտիր վարչապետ Թերեզա Մեյի առաջին աշխատանքային օրն է։ Նախօրեին նա տեղափոխվել է Դաունինգ սթրիթի իր նստավայր և առաջին ուղերձով դիմել հանրությանը՝ իբրև նախարարների կաբինետի ղեկավար։
«vesti.ru»–ի փոխանցմամբ՝ նա խոստացել է լուծել ներքին խնդիրները և հաստատել է, որ «Brexit»–ը կայացել է։
Մեյը նաև հայտարարել է, թե կառավարությունում ովքեր կզբաղեցնեն վճռորոշ պաշտոններ։ Հայտնի է 6 ազգանուն՝ 3 եվրասկեպտիկ և ԵՄ հետ մերձեցման 3 կողմնակից։ Առաջին իսկ օրը Մեյը պաշտոնից հեռացրել է պետական գանձարանի կանցլեր Ջորջ Օսբորնին, որին համարում էին նախկին վարչապետ Քեմերոնի «աջ ձեռքը»։

Новая хозяйка на Даунинг-стрит: Тереза Мэй приступает к работе (видео)
Сегодня – первый рабочий день нового премьер-министра Великобритании Терезы Мэй. Накануне она въехала резиденцию на Даунинг-стрит и выступила с первым обращением к нации в качестве главы кабмина.
Как передает «Vesti.ru», она пообещала решить внутренние проблемы и подтвердила, что «Brexit» состоится.
Мэй объявила также о том, кто займет ключевые посты в ее правительстве. Известны 6 фамилий: 3 евроскептиков и 3 сторонников сближения с Евросоюзом. В первый же день она отправила в отставку второго по значимости человека в кабмине – канцлера казначейства Джорджа Осборна, которого считали «правой рукой» Дэвида Кэмерона.