Արքայազն Հարրին ՄԻԱՎ–ի թեստ է անցել ուղիղ եթերում (տեսանյութ)
Բրիտանացի արքայազն Հարրին ՄԻԱՎ–ի թեստ է անցել հենց տեսախցիկների առաջ. թագավորական ընտանիքի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում ուղիղ եթեր էր հեռարձակվում։ Ակցիայի օգնությամբ սկանդալային «խարտյաշ սատանան» ցանկացել է հանրության ուշադրությունը գրավել դեպի ՁԻԱՀ–ի խնդիրը։ Այս մասին հաղորդում է «Daily Mail»–ը։
Լոնդոնի Սեյնթ–Թոմաս հիվանդանոցի աշխատակիցները արյուն են վերցրել 31–ամյա Հարրիի մատից։ Արդյունքը պարզ է դարձել մի քանի րոպե անց։ Բրիտանական գահի 5–րդ ժառանգը առողջ է եղել։
Հարրին կոչ է արել բոլոր մարդկանց, անկախ սեռից, ռասսայից և սեռական ուղղվածությունից, ՄԻԱՎ–ի թեստ հանձնել և չվախենալ։ Համաձայն վիճակագրության՝ գրեթե 104 հազար բրիտանացի ՄԻԱՎ–ով է վարակված։
Մոտակա ամիսների ընթացքում գահի ժառանգները հանդիպելու են բժիշկների, ովքեր Հարավային Լոնդոնում աշխատում են ՄԻԱՎ–դրական հիվանդների հետ։ Հուլիսին նա ուղևորվելու է Հարավային Աֆրիկա՝ ՁԻԱՀ–ի միջազգային գիտաժողովին մասնակցելու նպատակով։

Принц Гарри сдал тест на ВИЧ в прямом эфире (видео)
Британский принц Гарри прошел экспресс-тест на ВИЧ перед камерами, которые вели прямую трансляцию события в официальном «Facebook» королевской семьи. С помощью этой акции принц хотел привлечь внимание общественности к проблеме СПИД-а, сообщает «Daily Mail».
Результат теста был готов через пару минут. Пятый наследник британского престола оказался здоровым.
Гарри призвал всех людей вне зависимости от пола, расы и ориентации сдавать тесты и не бояться. Согласно статистике, ВИЧ заражены почти 104 тысячи британцев.
В ближайшие месяцы наследник престола встретится с врачами, которые работают с ВИЧ-положительными пациентами в Южном Лондоне. В июле он отправится в Южную Африку на международную конференцию по СПИД-у.