Թուրքիան սառեցրել է Գյուլենի բանկի աշխատանքները
Թուրքիայի իշխանությունները դադարեցրել են «Bank Asya»–ի գործունեությունը, որը կապված է իսլամական ընդդիմադիր քարոզիչ Ֆեթհուլլահ Գյուլենի հետ։ Այս մասին հայտնում է «Reuters»–ը։
Նշվում է, որ բանկը վաճառքի էր հանվել, սակայն տենդեր չէր հայտարարվել, քանի որ այն գնելու որևէ հայտ չէր եղել։
Գործակալությունը նշում է՝ ընդհանուր առմամբ, ավելի քան 20 ընկերություն է կապված Գյուլենի անվան հետ, որին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մեղադրում է ռազմական հեղաշրջման փորձ կազմակերպելու մեջ։ Գործակալությունը նաև հիշեցնում է՝ կառույցները, որոնք կապված էին Գյուլենի հետ, ֆինանսավորում էին ընդդիմադիր ԶԼՄ–ին այնքան ժամանակ, քանի դեռ չէին փակվել կառավարության կողմից։

Турция заморозила работу банка Гюлена
Власти Турции приостановили деятельность на территории республики «Bank Asya», который связан с оппозиционным исламским проповедником Фетхуллахом Гюленом, сообщает «Reuters» со ссылкой на сообщение Фонда страхования вкладов Турции.
Согласно сообщению фонда, причина заморозки деятельности банка формальная: банк был выставлен на продажу, однако тендер не был разыгран, так как на покупку банка не поступило ни одной заявки.
Агентство отмечает, что в общей сложности в Турции более 20 компаний связаны с Гюленом, которого президент Турции Реджеп Эрдоган обвиняет в попытке военного переворота. Агентство также напоминает, что структуры, связанные с Гюленом, долгое время финансировали оппозиционные СМИ, пока в итоге не были закрыты турецким правительством.