Թուրքիայում ռուսական Սու–24–ը խոցած 2 օդաչու է կալանավորվել (տեսանյութ)
Թուրքիայում սիրիական սահմանին ռուսական Սու–24–ը խոցած 2 օդաչու է կալանավորվել։ Այս մասին հայտնում է «Россия 24»–ը՝ Թուրքիայում բարձրաստիճան պաշտոնյային հղումով։
«vesti.ru»–ն հիշեցնում է՝ ՌԴ և Թուրքիայի հարաբերություններում լարվածություն առաջացավ 2015–ի նոյեմբերին տեղի ունեցած հենց այդ դեպքից հետո։
Ս. թ. հունիսին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը նամակով ներողություն խնդրեց ՌԴ առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինից, որից հետո երկու երկրների հարաբերությունները սկսեցին աստիճանաբար կարգավորվել։
Հայտնի է դարձել նաև, որ ձերբակալված օդաչուներից մեկը մասնակցել է Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձին։

Два турецких пилота, сбивших российский Су-24, взяты под стражу (видео)
Два турецких пилота, сбивших российский Су-24 возле сирийской границы, взяты под стражу. Об этом сообщает телеканал «Россия 24» со ссылкой на высокопоставленного чиновника Турции.
Как напоминает «Vesti.ru», кризис в отношениях РФ и Турции начался 24 ноября 2015 года, когда истребитель ВВС Турции F-16S сбил российский бомбардировщик Су-24М. Самолет упал на сирийской территории в четырех километрах от границы.
Атаку турецкими ВВС Путин назвал «ударом в спину России». РФ ввела в отношении Турции экономические санкции. В конце июня президент РФ Путин заявил, что начался процесс нормализации торгово-экономических отношений с Турцией.