ԼՂՀ ԱԳՆ-ն բողոքի նամակ է հղել միակողմանի միջոցառումների դեմ
2011թ. փետրվարի 9-ին Բրյուսելում կայացած «Ներքին տեղահանված անձինք Ադրբեջանում. Խոջալուից(Լեռնային Ղարաբաղ) մինչև Բաքու» վերտառությամբ միջոցառման կապակցությամբ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Գեորգի Պետրոսյանը նամակ է ուղղել կազմակերպիչներին' Եվրախորհրդարանի փոխխոսնակ, Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի համակարգող Լասլո Տոկեսին և «Մարդու իրավունքներն առանց սահմանների» ոչ կառավարական կազմակերպությանը:
«Խորը ափսոսանքով տեղեկացանք, որ «Ներքին տեղահանված անձինք Ադրբեջանում. Խոջալուից(Լեռնային Ղարաբաղ) մինչև Բաքու» վերտառությամբ միջոցառմանը լսելի է լինելու պատմության միայն մի կողմը և ուշադրություն չի դարձվելու Սումգայիթի, Բաքվի, Կիրովաբադի և Ադրբեջանի այլ' երբեմնի հայաբնակ շրջանների զոհերի ճակատագրի վրա' էլ չխոսելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակիչների իրավունքների մասին, որոնցից շատերը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ռազմական գործողությունների արդյունքում դարձել են ներքին տեղահանված անձինք...Մենք բողոքում ենք նման միակողմանի միջոցառումների դեմ, երբ փորձ է արվում ներկայացնել իրադարձությունների միայն մի կողմը' նպատակ ունենալով հաճոյանալ այն երկրի իշխանություններին, որոնք ջանք չեն խնայում իրենց քաղաքական շահի համար որպես գործիք օգտագործել Խոջալուի իրադարձությունները: Ստիպված ենք ցավով փաստել, որ նման հեղինակավոր կազմակերպությունը, ինչպիսին Ձերն է, հերթական գործիքն է դարձել ադրբեջանական իշխանությունների ձեռքին Խոջալուի իրադարձությունների վերաբերյալ ճշմարտությունը խեղաթյուրելու իրենց նկրտումների մեջ»,-ասված է նամակում:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Եվրախորհրդարանի փոխխոսնակի ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Խոջալուի իրադարձություններն Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում են որպես քարոզչական գործիք' նպատակ ունենալով շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը այդ երկրի կողմից իրականացրած հանցագործություններից և մարդու իրավունքների խախտումներից: Միաժամանակ նա նշել է, որ ադրբեջանցի լրագրող Էյնուլլա Ֆաթուլլաևը, ով իր «Ղարաբաղյան օրագրում» ներկայացրել է Խոջալուի իրադարձությունների օբյեկտիվ պատկերը, դեռևս գտնվում է բանտում։
«Գոյություն ունեն բազմաթիվ վկայություններ և պատմություններ այն մասին, թե ինչ է իրականում տեղի ունեցել Խոջալուում: Իսկական իրավապաշտպանները պետք է մանրազնին ուսումնասիրեն դրանք և համապատասխան հետևություններ անեն: Որպեսզի հեշտացնենք այն մարդկանց խնդիրը, ովքեր ճշմարտություն են փնտրում, մենք պատրաստակամությամբ կարող ենք առաջարկել Խոջալուի իրադարձությունների հետ կապված կեղծարարությունների մասին առկա փաստաթղթերն ու ինտերնետ-հղումները»,- նշվում է ուղերձի մեջ:
ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը կոչ է արել «Մարդու իրավունքներն առանց սահմանների» ոչ կառավարական կազմակերպությանը մտածել նաև Սումգայիթի կոտորածի, Բաքվի ջարդերի, Շահումյանում տեղի ունեցած էթնիկ զտումների զոհերի և Ադրբեջանից բռնագաղթած բոլոր մարդկանց ողբերգական ճակատագրի մասին։
«Մենք համոզված ենք, որ ոչ ոքի չի կարելի թույլ տալ հանուն քաղաքական շահի ձեռնածվություն անել մարդկային ողբերգության հետ: Մարդու իրավունքները համապարփակ արժեք են, որոնք պետք է կիրառվեն բոլորի հանդեպ' անկախ դավանանքից, մաշկի գույնից ու ծննդավայրից: Այն փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդը ապրում է մի երկրում, որը ճանաչված չէ միջազգային հանրության կողմից, ոչ մի կերպ նրան չի զրկում մարդու հիմնարար իրավունքներից»,-ընգծել է Գեորգի Պետրոսյանը:
ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Եվրախորհրդարանի' Մարդու իրավունքների հանձնաժողովը կգործադրի բոլոր ջանքերը խուսափելու այնպիսի միջոցառումների անցկացումից, որոնք հաշվի չեն առնում բոլորի իրավունքներն ու ազատությունները:

МИД НКР направил послания с протестом по поводу одностороннего мероприятия в Брюсселе
В связи с запланированным на 9 февраля 2011 года в Брюсселе мероприятием под названием «Внутренне перемещенные лица в Азербайджане: от Ходжалу (Нагорный Карабах) до Баку» министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Георгий Петросян направил письма организаторам: вице-спикеру Европейского парламента, координатору Комитета по правам человека Ласло Токес и неправительственной организации «Права человека без границ».
«С глубоким сожалением мы узнали, что на мероприятии под названием "Внутренне перемещенные лица в Азербайджане: от Ходжалу (Нагорный Карабах) до Баку" будет услышана лишь одна сторона истории и не будет обращено внимание на судьбу жертв Сумгаита, Баку, Кировабада и других некогда армянонаселенных регионов Азербайджана, не говоря уже о правах жителей Нагорно-Карабахской Республики, многие из которых стали внутренне перемещенными лицами в результате военных действий, развязанных Азербайджаном... Мы протестуем по поводу подобных односторонних мероприятий, когда делается попытка представить лишь одну сторону событий с тем, чтобы угодить властям страны, которые не жалеют усилий для того, чтобы использовать ходжалинские события как инструмент пропаганды во имя политической выгоды. С сожалением приходится констатировать, что такая авторитетная организация, как Ваша, стала еще одним инструментом в руках азербайджанских властей в их стремлении исказить правду о ходжалинских событиях», - отмечается в письмах.
Глава внешнеполитического ведомства НКР обратил внимание вице-спикера Европейского парламента на тот факт, что события в Ходжалу используются Азербайджаном в качестве пропагандистского инструмента с целью отвлечения внимания международного сообщества от преступлений и нарушений прав человека, совершенных этой страной. При этом он отметил, что азербайджанский журналист Эйнулла Фатуллаев, который представил объективную картину о ходжалинских событиях в своем «Карабахском дневнике», все еще находится в тюрьме.
«Существует большое количество свидетельских показаний и историй о том, что на самом деле произошло в Ходжалу. Истинные правозащитники должны тщательно исследовать их и сделать соответствующие заключения. Чтобы облегчить задачу тех, кто ищет правду, мы с готовностью можем предложить существующие документы и интернет-ссылки о фальсификациях в связи с событиями в Ходжалу», - отмечается в послании.
Глава МИД НКР призвал организацию «Права человека без границ» подумать и о трагической судьбе жертв Сумгаитской резни, погромов в Баку, этнических чисток в Шаумяне и всех людей, депортированных из Азербайджана.
«Мы убеждены, что никому нельзя позволить манипулировать человеческой трагедией ради политической выгоды. Права человека - универсальная ценность, которая должна быть применена ко всем людям, независимо от их вероисповедания, цвета кожи и места рождения. Тот факт, что народ Нагорно-Карабахской Республики живет в стране, не признанной международным сообществом, ни в коем случае не лишает его основополагающих прав человека», - подчеркнул Георгий Петросян.
Руководитель внешнеполитического ведомства НКР выразил надежду, что Комитет по правам человека Европейского парламента приложит все усилия для того, чтобы избежать проведения мероприятий, которые не учитывают права и свободы всех.