ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության հայտարարությունը ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ
ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցությունը խոր մտահոգություն է հայտնում քաղաքացիների և ոստիկանության ուժերի բախման կապակցությամբ: Խաղաղ քաղաքացիների ինքնաբուխ հավաքն անսպասելիորեն վերածվեց ընդհարման, որի հետևանքով կան տուժածներ և վիրավորներ:
Երեկ գիշերվանից շրջանառվում է այն վարկածը, համաձայն որի՝ խաղաղ հավաքի ժամանակ գործել են նախապես պատրաստված սադրիչ խմբեր, որոնք հրահրել են ընդհարումը:
Մենք պահանջում ենք իրավապահ կառույցներից կարճ ժամկետում հիմնավոր փաստերով հերքել այդ խմբերի և ոստիկանության կապը, ինչի մասին վարկածը շրջանառվում է հասարակության մեջ։
ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցությունը կրկին փաստում է, որ արդեն հինգերորդ օրն է` երկրի քաղաքական ղեկավարությունը՝ նախագահը, ԱԺ նախագահը, վարչապետը, ցուցաբերում են քաղաքակիրթ աշխարհում նախադեպը չունեցող պահվածք և հրաժարվում են այս լարված պահին հանդես գալ հրապարակային հայտարարությամբ, իրավիճակի իրենց գնահատականով և խոսել ժողովրդի հետ:
Երկրի քաղաքական ղեկավարության՝ ժողովրդից ինքնամեկուսացման պայմաններում մեծանում է ցուցարարների և իրավապահների միջև բախումների հավանականությունը: Հետևաբար, իշխող քաղաքական վերնախավն իր այս պահվածքով կրում է ուղղակի պատասխանատվություն:
Մի քանի օր շարունակվող ոստիկանական բռնարարքները, խաղաղ քաղաքացիների անձի և արժանապատվության ոտնահարումները ստեղծում են պայթյունավտանգ մթնոլորտ և հղի են անկանխատեսելի զարգացումներով:
Սա ժողովրդի և ոստիկանության հակամարտություն չէ, և չի կարելի թույլ տալ նման տրամադրությունների զարգացում: Միևնույն ժամանակ, մենք վստահ ենք, որ հենց քաղաքական իշխանության իներտ և անհասկանալի վարքագիծն է նման իրավիճակի պատճառը:
Մենք կոչ ենք անում ոստիկանությանը դադարեցնել խաղաղ քաղաքացիների նկատմամբ հինգ օր շարունակ իրականացվող բռնությունները, որոնց մասին կան բազմաթիվ արձանագրված փաստեր:
ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցությունը կրկին կոչ է անում քաղաքական ուժերին մի կողմ թողնել նեղ կուսակցական հավակնությունները և համատեղել ջանքերը՝ ունենալով մեկ օրակարգ՝ թույլ չտալ իրավիճակի սրում, թույլ չտալ բախումներ, գտնել քաղաքական ելքեր իրավիճակից:

Заявление партии «Консолидация» в связи со сложившейся ситуацией
Партия «Консолидация» выражает глубокую озабоченность в связи с последними столкновениями между демонстрантами и полицейскими. Спонтанное мирное собрание граждан неожиданно переросло в столкновения, в результате которых есть пострадавшие и раненые.
Со вчерашнего вечера муссируется версия, согласно которой во время мирного собрания действовали заранее подготовленные группы провокаторов, которые и спровоцировали столкновения.
Мы требуем от правоохранительных органов в кратчайшие сроки опровергнуть на основании веских фактов связь этих групп с полицией, версия о которой распространяется в обществе.
Партия «Консолидация» вновь констатирует, что уже пятый день политическое руководство страны – президент, спикер НС и премьер-министр – проявляют беспрецедентное для всего цивилизованного мира поведение и отказываются в этот напряженный момент выступать с публичным обращением – со своими оценками происходящему, и разговаривать с народом.
В условиях самоизоляции политического руководства страны от народа все более возрастает вероятность столкновений между демонстрантами и правоохранителями. Следовательно, правящая политическая элита подобным своим поведением несет за сложившуюся ситуацию прямую ответственность.
Продолжающиеся уже несколько дней полицейские бесчинства и акты попрания с их стороны чести и достоинства мирных граждан создают взрывоопасную атмосферу и чреваты непредсказуемыми развитиями.
Это не противостояние народа и полиции, и нельзя допускать роста подобных настроений. Одновременно мы убеждены, что именно инертное и непонятное поведение политической власти является причиной подобной ситуации.
Мы призываем полицию прекратить применяемое против мирных граждан уже пятый день насилие, о котором имеется множество зафиксированных фактов.
Партия «Консолидация» вновь призывает политические силы оставить в стороне узкопартийные амбиции и сплотить усилия, вооружившись единой повесткой – недопущением обострения ситуации и новых столкновений и нахождением выходов из сложившейся ситуации.