ԱՄՆ դեսպանատունը դատապարտում է Հայաստանի քրեական իրականության վերաբերյալ «Wikileaks»–ի հրապարակումը
Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպանատունը չի մեկնաբանում «Русский Репортер» կայքում «Բանդիտական Երևան» վերնագրի ներքո տեղադրված «Wikileaks»-ի փաստաթուղթը, որտեղ նշված են նաև Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպան Մարի Յովանովիչի գնահատականները Հայաստանի քրեական իրականության վերաբերյալ:
«Գաղտնի տեղեկատվության ցանկացած չարտոնված հրապարակում «Wikileaks»-ի կողմից վնասակար հետևանքներ է ունենում ոչ միայն հիշատակվող անձանց կյանքի համար, այլև պետությունների հարաբերությունների վրա: Հաշվի առնելով հնարավոր ազդեցությունը' մենք դատապարտում ենք այս կարգի չարտոնված հրապարակումներն ու ձեռնարկում բոլոր հնարավոր քայլերը հետագայում նման խախտումները կանխելու համար», -ասված է ԱՄՆ-ի դեսպանատնից «Ազատություն» ռ/կ-ին տրամադրված պարզաբանման մեջ:
ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի հարցերով պատասխանատու Թագուհի Ջահուկյանն էլ նշել է, որ իրենք չեն կարող լրատվամիջոցներին տրամադրված փաստաթղթերի իսկության մասին որևէ բան ասել, սակայն կարող են խոսել դիվանագիտական պրակտիկայում հեռագրերի կիրառման մասին:
-Հեռագրերում ներկայացվում են ներքին ամենօրյա վերլուծություններն ու անկեղծ գնահատականները, որոնց հիման վրա ձևավորվում է պետությունների արտաքին քաղաքականությունը: Այս հեռագրերը հաճախ արտաքին քաղաքականության նախնական ու ոչ ամբողջական պատկերն են ներկայացնում և առանձին վերցրած չեն կարող համարվել ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը ներկայացնող փաստաթուղթ,-ասել է նա:

Посольство США в РА осуждает публикацию Wikileaks о криминале в Армении
Госдепартамент не комментирует утечку материалов в документах Wikileaks, размещенных на сайте «Русский репортер» под названием «Бандитский Ереван», где представлены и оценки действующего посла США в Армении Мари Йованович относительно криминала в Армении.
«Любая несанкционированная публикация секретных материалов на сайте Wikileaks приводит к негативным последствиям не только в жизни упомянутых в них лиц, но и в отношениях государств. С учетом возможного воздействия мы осуждаем подобного рода несанкционированные публикации и предпринимаем все возможные шаги для предотвращения подобных нарушений в дальнейшем», - отмечено в пояснении посольства США радиостанции «Свобода».
Пресс-секретарь посольства США в Армении Тагуи Джаукян отметила, что они не могут ничего сказать об истинности данных материалов, но могут пояснить, что такое депеша в дипломатической практике.
«В депешах представляется внутренний ежедневный анализ и искренние оценки, на основе которых затем формируется внешняя политика. Эти депеши часто представляют собой предварительную и не полную картину, и, взятые в отдельности, они не могут считаться документами, представляющими внешнюю политику США»,-заявила Джаукян.