Իսկ դատավորներն ովքե՞ր են
«Սասնա ծռեր» անունը կրող զինված խմբի գործողությանը բավական օպերատիվ արձագանքեց Սերժ Սարգսյանը։ Նա ՊՊԾ հենակետի գրավումից 6 (վեց) օր անց խոսեց ու առաջարկեց չխոսել տեղի ունեցածի պատճառների մասին։
ՀՀԿ ղեկավարի ելույթից հետո նրան ձայնակցեցին մանր ու միջին տրամաչափի հաճախորդները և նրանց հավասարեցված «միաբանները», ովքեր նույնպես գերադասեցին չխոսել պատճառներից։ Ակնհայտ է, որ պատճառներից չխոսելու մասին կոչը Բ26–ից իջեցրած շրջաբերական էր: Մինչդեռ հիմա պետք է բացառապես պատճառների մասին խոսել, որպեսզի հասկանալ, թե ով է մեղավոր, և ամենակարևորը՝ ինչ է պետք անել։
Եթե մենք լինեինք ստանդարտ իրավիճակում գտնվող պետություն, եթե մենք ունենայինք քիչ թե շատ լեգիտիմ իշխանություն, եթե մենք չունենայինք հայաստանյան իրավիճակը և մեր իրականությունից դուրս գնահատեինք տեղի ունեցածը, ապա այն միանշանակ կընկներ քրեական հոդվածի տակ ու կպահանջեր ստանդարտ լուծում։ Բայց մենք այլ իրավիճակում ենք. ունենք գրեթե զրոյական լեգիտիմությամբ իշխանություն, ապրում ենք գաղջ մթնոլորտում, Հայաստանն արյունաքամվում է ու կանգնեցվում կապիտուլյացիայի գնալու հեռանկարի առաջ։ Խնդիրը տվյալ դեպքում այն չէ, որ պետք է արդարացնել կամ դատապարտել «Սասնա ծռերի» խմբի տղաներին: Խնդիրը պատճառների մասին բարձրաձայնելն է:
Երբ Սերժ Սարգսյանը կամ նրան կցված «միաբանները» գնահատական են տալիս «Սասնա ծռերին», անմիջապես հարց է առաջանում՝ իսկ դատավորներն ովքե՞ր են։
Բոլոր բանական մարդկանց համար էլ պարզ է, որ զենքի ուժով ու բռնությամբ չի կարելի քաղաքական հարցեր լուծել, բայց գործող իշխանությունները բացառապես զենքի ուժով ու բռնությամբ են հարց լուծել և լուծում, ինչն էլ, բնության (ֆիզիկայի) օրենքների համաձայն, ծնել է նույն ձևով հակադրվելու ցանկություն։ Նյուտոնի օրենքի համաձայն՝ ուժը ծնում է հակաուժ։
Այս վարչակազմը միայն սվիններով է պահում իշխանությունն ու դեռ մի բան էլ փորձում է վերարտադրվել։ Քաղաքական դաշտում, տնտեսական հարաբերություններում, ընտրական գործընթացներում Սերժ Սարգսյանը գործում է բացառապես ուղղակի կամ անուղղակի բռնության օգնությամբ։ Կիրառվում են նաև «փափուկ» բռնության մեթոդները՝ «քաղաքական» կոչված գործիչների գնում, «ականավոր» դեմքերի հաճախորդացում, լրատվամիջոցների սեփականաշնորհում, լրագրողների «թրաֆիքինգ» և այլն։
ՀՀԿ ղեկավարն իր վարած քաղաքականությամբ դարձել է զինված ապստամբության և հեղափոխության թիվ մեկ պատվիրատուն։ Ամեն անգամ տոկոս «խփելուց» նա մոտեցրել է ՊՊԾ տարածքի գրավումն ու մեծացրել արյունահեղության հավանականությունը (ոստիկանության գնդապետի վրա «կրակեց» ՀՀԿ ղեկավարի «խփած» տոկոսը)։
Սերժ Սարգսյանն ամեն ինչ արել է, որպեսզի գերակայող դառնա «Սրանց մենակ պետք է գյուլլել» կամ «Սրանց մենակ զենքով կարելի է հեռացնել» համոզմունքը, ինչը վտանգավոր է թե՛ Հայաստանի, թե՛ անձամբ Սարգսյանի համար։
Սարգսյանն, ի լուր ամբողջ հանրության, հայտարարել է, որ չի պատրաստվում լքել աթոռը և չի պատրաստվում փոխել քաղաքականությունը։ Նա թուլացրել է Հայաստանն ու ՀՀ քաղաքացուն կանգնեցրել «Ղարաբաղի հանձնում կամ պատերազմ» կեղծ երկընտրանքի և «Անհեռանկար կյանք Հայաստանում կամ արտագաղթ» վտանգավոր ընտրության առաջ՝ փաստացի առաջարկելով ընտրություն կատարել արագ կամ դանդաղ մահվան միջև։
Ահա այս պայմաններում մենք ստացել ենք արտառոց ու արտակարգ իրավիճակ, որից ելքը գտնելը Հայաստանի ապագայով մտահոգ մարդկանց թիվ մեկ խնդիրն է։ Պետք է տարբերակ գտնել, որը կլինի անարյուն և արմատական փոփոխությունների միտված։
Այն հարցում, որ այս իշխանությունը պետք է հեռանա, երկրորդ կարծիք լինել չի կարող։ Հարցն այն է, թե դա պետք է տեղի ունենա փուլայի՞ն (որը Հայաստանը զերծ կպահի ցնցումներից և ամենացանկալի սցենարն է), թե՞ փաթեթային (ցնցումային) ձևով։
Հասկանալի է, որ ՀՀ–ին ցնցումներ պետք չեն, բայց ցավալին այն է, որ ցնցումների պատվիրատուն, կամա թե ակամա, դառնում է իշխանությունը։ Թե ինչ կունենանք առաջիկայում, և որ տարբերակով կգնա Հայաստանը, որևէ մեկը չի կարող կանխատեսել։

На действия вооруженной группы «Сасна црер» довольно оперативно отреагировал Серж Саргсян. Он заговорил спустя 6 дней после захвата полка ППС, предложив не затрагивать причин случившегося.
После выступления руководителя РПА ему стали аккомпанировать клиенты мелких и средних мастей и приравнявшиеся к ним «монахи», которые тоже предпочли не касаться причин. Очевидно, что призыв не говорить о причинах был спущенным с Баграмяна 26 циркуляром. Между тем как сейчас нужно говорить именно о причинах, чтобы понять, кто виноват и, самое главное, что делать.
Если бы мы были находящимся в стандартной ситуации государством, обладали более-менее легитимными властями, не имели бы сегодняшнюю ситуацию в стране и оценивали бы случившееся вне наших реалий, то это однозначно умещалось бы в рамки уголовных статей и требовало бы стандартных решений. Однако мы в совершенно другой ситуации: обладаем властью с практически нулевой легитимностью, живем в гнетущей атмосфере, Армения обескровливается и ставится перед перспективой движения в сторону капитуляции. Вопрос в данном случае не в том, что нужно оправдать или осудить ребят из «Сасна црер». Вопрос в необходимости заявления о причинах.
Когда Серж Саргсян и закрепленные за ними «монахи» дают оценки группе «Сасна црер», сразу же возникает вопрос – а судьи кто?
Всем разумным людям понятно, что оружием и насилием политические вопросы не решаются, но действующие власти решали и продолжают решать вопросы исключительно оружием и насилием, что, в свою очередь, согласно законам природы (физики), породило желание аналогичного противодействия. Согласно закону Ньютона, сила порождает контрсилу.
Действующий режим удерживает свою власть исключительно штыками, пытаясь, вдобавок к этому, воспроизвестись. На политическом поле, в экономических отношениях и в избирательных процессах Серж Саргсян действует исключительно посредством прямого или опосредованного насилия. Применяются также «мягкие» методы насилия: покупка «политических» деятелей, клиентизация «выдающихся» индивидов, приватизация СМИ, «траффикинг» журналистов и т.д.
Своей проводимой политикой руководитель РПА стал главным заказчиком вооруженного восстания и революции. С каждым «набитым» процентом он приближал захват полка ППС и повышал вероятность кровопролития (в полковника полиции «выстрелил» именно «набитый» руководителем РПА процент).
Серж Саргсян сделал всё, чтобы доминирующим стало убеждение «Их можно лишь пристрелить» или «Их можно отстранить лишь с помощью оружия», что опасно как для Армении, так и лично для Саргсяна.
Саргсян заявил всему армянству, что не готовится покидать своё кресло и менять своей политики. Он ослабил Армению и поставил гражданина перед ложной дилеммой «Сдача Карабаха или война» и опасным выбором «Бесперспективная жизнь в Армении или эмиграция», фактически предложив сделать выбор между быстрой и медленной смертью.
Именно в этих условиях мы и получили беспрецедентную и чрезвычайную ситуацию, выход из которой является главной задачей озабоченных будущим Армении людей. Нужно найти решение, которое было бы бескровным и нацеленным на коренные изменения.
По части того, что эти власти должны уйти, второго мнения быть не может. Вопрос в том, это должно произойти в поэтапном (который удержит Армению от потрясений) или пакетном (через потрясения) варианте.
Понятно, что РА потрясения не нужны, но вся боль в том, что заказчиком потрясений, волей-неволей, становятся власти. Что мы получим в итоге и по какому варианту пойдет Армения, поканикто сказать не может.