«ՄԻ 96»–ի նախագահ. «Ինքը՝ Սերժ Սարգսյա՛նն էլ է ուզում դուրս գալ այս վիճակից»
Օրեր առաջ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ-ն պատրաստ է պատշաճորեն կատարել իր միջազգային պարտավորությունները, այն է՝ վավերացնել հայ-թուրքական արձանագրությունները, և նույնն ակնկալում է Թուրքիայից:
«Բայց հիշում եք՝ ես ասել եմ նաև, որ եթե Թուրքիան ձգձգի արձանագրությունների վավերացումը, ապա Հայաստանն անպայման կօգտվի միջազգային իրավունքից բխող հնարավորություններից: Եվ հիմա էլ հայտարարում եմ, որ հանձնարարել եմ համապատասխան պետական մարմիններին՝ նախապատրաստելու լրացումներ մեր օրենսդրության այն մասով, որն առնչվում է միջազգային պայմանագրերի ստորագրմանը, վավերացմանը և չեղյալ հայտարարելուն»,- ասել էր ՀՀ նախագահը:
«7օր»-ի հետ զրույցում Սերժ Սարգսյանի այս հայտարարությունը «Գերագույն խորհուրդ» պատգամավորական ակումբի և «Մարդու իրավունքներ 96» կուսակցության նախագահ Ռուբեն Թորոսյանը բնութագրել է որպես Թուրքիային ուղղված սպառնալիք։ Ռ. Թորոսյանի խոսքերով՝ թեև Սերժ Սարգսյանն ինքն էլ է հասկացել, որ Թուրքիայի հետ հարաբերություններ հաստատելու նախաձեռնություն սկսելով՝ սխալ է թույլ տվել, սակայն միջազգային ճնշման ներքո ստիպված է ցույց տալ, որ Հայաստանն այդ ուղղությամբ ինչ-որ քայլեր է անում։
-Հիմա այդ իրավիճակից պետք է դուրս գալ։ Ինքը՝ Սերժ Սարգսյա՛նն էլ է ուզում դուրս գալ այս վիճակից, բայց այնպիսի մի բան է նախաձեռնել, որ կա և՛ ներքին, և՛ միջազգային ճնշում։ Տեսնենք, թե ո՞րը կհաղթի, և այդ պարագայում միայն կարելի է պատասխանել՝ ի՞նչ կլինի Սահմանադրական դատարանում,- հայտարարել է Ռ. Թորոսյանը։

Рубен Торосян: «Сам Серж Саргсян тоже хочет выйти из этой ситуации»
Несколько дней назад Серж Саргсян заявлял, что Армения готова выполнить свои международные обязательства надлежащим образом, а именно, ратифицировать армяно-турецкие протоколы, и ожидает от Турции того же.
«Если Турция затянет процесс ратификации, то, как я уже имел повод заявить, Армения без колебаний предпримет равноценные шаги, соответствующие международному праву. Еще раз заявляю, что я поручил соответствующим государственным органам подготовить дополнения в наше законодательство по части подписания, ратификации и объявления недействительными международных договоров», - говорил президент РА.
В беседе с «7or» председатель депутатского клуба «Верховный совет» и партии «Права человека 96» Рубен Торосян охарактеризовал это заявление Сержа Саргсяна как угрозу, направленную Турции. По словам Р. Торосяна, хотя Серж Саргсян сам понял, что, начав инициативу по установлению отношений с Турцией, он допустил ошибку, однако под международным давлением вынужден показывать, что Армения предпринимает в этом направлении какие-то шаги.
«Сейчас нужно выйти из этой ситуации. Сам Серж Саргсян тоже хочет выйти из этой ситуации, но он предпринял такое дело, что есть, как внутреннее, так и внешнее давление. Посмотрим, которое из них одержит победу, и только в этом случае можно будет ответить на вопрос о том, что будет в Конституционном суде», - сказал Р. Торосян.