Իսրայելի իշխանություններն աջակցում են Թրամփին
Իսրայելի կառավարությունը որպես ԱՄՆ նախագահ կցանկանար տեսնել Հանրապետական կուսակցությունից Դոնալդ Թրամփին։
Այս մասին «The Washington Post»–ին ասել է Նյու Յորքի նախկին քաղաքապետ Ռուդոլֆ Ջուլիանին, ով այս գարուն հանդիպել էր Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի և այլ բարձրաստիճան պետական պաշտոնյաների հետ։
«Ես խոսել եմ Իսրայելի կառավարության անդամների հետ։ Ես գիտեմ, թե ում են նրանք ցանկանում տեսնել որպես նախագահ։ Դա Հիլարի Քլինթոնը չէ»,– հայտարարել է Ջուլիանին։
Նրա խոսքերով՝ Իսրայելում զգուշանում են, որ ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հաղթանակի դեպքում Վաշինգտոնը կվարի Իսրայելի կառավարության համար անցանկալի քաղաքականություն. օրինակ՝ կարող է կոչ անել վերագործարկել իսրայելապաղեստինական խաղաղ գործընթացը։
«Նրանք հասկանում են, որ Դոնալդ Թրամփը կարող է խոսել իսլամական ահաբեկչության մասին և կարող է դիմակայել դրան։ Այսպիսով, առանց որևէ կասկածի, նա ամենալավ տարբերակն է Իսրայելի համար, քան Հիլարին»,– վստահ է նախկին քաղաքապետը։
Ավելի վաղ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ մտադիր է հանդիպել Բենիամին Նեթանյահուի հետ, «երբ նախագահ դառնա»։

Власти Израиля поддерживают Трампа в президентской гонке в США
Израильское правительство хотело бы видеть новым президентом США кандидата от Республиканской партии Дональда Трампа, пишет «The Washington Post».
Об этом газете заявил экс-мэр Нью-Йорка Рудольф Джулиани, который этой весной встречался с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху и другими высокопоставленными правительственными чиновниками.
«Я разговаривал с членами израильского правительства. Я знаю, кого они хотят видеть президентом. Это не Хиллари Клинтон», – заявил Джулиани.
По его словам, в Израиле опасаются, что в случае победы экс-госсекретаря США Хиллари Клинтон Вашингтон будет проводить нежелательную для израильского правительства политику, например, призывать к перезагрузке израильско-палестинского мирного процесса.
«Они понимают, что Дональд Трамп может говорить об исламском терроризме и может противостоять ему. Таким образом, вне всяких сомнений, он был бы лучшим вариантом для Израиля, чем Хиллари», – уверен экс-мэр.
Кроме того, источник сообщил изданию, что в ходе встречи с Джулиани Нетаньяху попросил его передать Трампу послание о политических проблемах Израиля, что тот и сделал по возвращении.