Պաշտպանական բարեփոխումներին նվիրված կոլեգիայի նիստ
Ս.թ. սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի  ունեցավ պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի նիստ' նվիրված պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքին, առկա խնդիրներին և դրանց լուծման ուղիներին:
Հանդես գալով բացման խոսքով' ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների նպատակը քաղաքացիական վերահսկման և պաշտպանական պլանավորման ու կառավարման ժողովրդավարական հիմնարար սկզբունքների վրա հիմնված, արդիական ռազմական պահանջներին համապատասխանող, առավել ճկուն և ժամանակակից պաշտպանության համակարգի ստեղծումն է: Միաժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորեց ռազմավարական զսպման համակարգի ամրապնդումը' ՀՀ զինված ուժերի կողմից խաղաղության պարտադրման քաղաքականությունը շարունակելու նպատակով: Պարոն Ս.Օհանյանն անդրադարձավ նաև պաշտպանական քաղաքականության վերաբերյալ հանրային իրազեկման մեխանիզմների կատարելագործման անհրաժեշտության:
Կոլեգիայի նիստի ընթացքում հիմնական զեկույցով հանդես եկավ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը' ներկայացնելով պաշտպանական բարեփոխումների առկա փուլի արդյունքները և հետագա անելիքները: ՀՀ զինված ուժերի երկարաժամկետ զարգացումն ապահովելու համար Դ.Տոնոյանը հատկանշեց բարեփոխումների անհրաժեշտությունը ռազմական կրթության ոլորտում:
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ ռազմավարական պլանավորման վարչության պետ, գնդապետ Գ.Տավարածյանն իր հարակից զեկույցում անդրադարձավ զինված ուժերի զորային կառույցի բարեփոխումների, արագ արձագանքման կարողությունների ընդլայնման խնդիրներին' նախանշելով առաջիկա անելիքները:
Կոլեգիայի նիստի ընթացքում ելույթ ունեցան նաև մի շարք ոլորտների պատասխանատուներ, տեղի ունեցավ կարծիքների փոխանակում:
Ամփոփելով կոլեգիայի նիստը' ՀՀ պաշտպանության նախարարը ընդհանուր առմամբ դրական գնահատեց պաշտպանական բարեփոխումների նախորդ փուլում կատարված աշխատանքը և ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ ԳՇ հրամանատարական ղեկավար կազմին համապատասխան հրահանգեր ու ցուցումներ տվեց' պաշտպանական բարեփոխումները պատշաճ կերպով շարունակելու նպատակով հիմնական շեշտադրումը կատարելով կադրային քաղաքականության և պլանավորման, ծրագրավորման և բյուջետավորման համակարգի  վրա:

Заседание коллегии, посвященное реформам в сфере обороны
22 октября в Министерстве обороны Армении состоялось заседание коллегии при министре обороны, посвященное ходу реформ в сфере обороны, существующим проблемам и путям их решения.
Выступая на открытии заседания, министр обороны Армении Сейран Оганян отметил, что цель оборонных реформ в РА - создание более гибкой и современной системы обороны, базирующейся на основополагающих демократических принципах гражданского надзора, оборонного планирования и управления, соответствующей современным военным требованиям. В то же время, министр обороны Армении отметил важность укрепления системы стратегического сдерживания с целью продолжения политики принуждения к миру со стороны ВС РА. С. Оганян заявил и о необходимости усовершенствования механизмов общественного информирования о политике в сфере обороны.
В ходе заседания коллегии с основным докладом выступил первый заместитель министра обороны РА Давид Тоноян, представив результаты нынешнего этапа оборонных реформ и дальнейшие действия. Для обеспечения долгосрочного развития ВС РА, Д. Тоноян отметил необходимость реформ в сфере военного образования.
Начальник управления стратегического планирования ГШ ВС РА, полковник Г. Таварацян в своем докладе обратился к проблемам реформ воинских структур, расширения навыков быстрого реагирования, обозначив дальнейшие действия.
В ходе заседания коллегии выступили ответственные сотрудники ряда сфер, а также состоялся обмен мнениями.
Подведя итоги заседания коллегии, министр обороны Армении в целом положительно оценил работу, выполненную на прошлом этапе оборонных реформ, а также дал поручения и указания руководящему составу Минобороны и Генштабу ВС РА, с целью продолжения оборонных реформ должным образом, сделав при этом основной акцент на кадровой политике и системе планирования, программирования и составления бюджета.