Սիրիայում զինյալները ռազմական ուղղաթիռ են խոցել (լրացված, լուսանկար, տեսանյութ)
Սիրիայի զինյալները համացանցում կադրեր են հրապարակել՝ ինչպես են Իդլիբում ռազմական ուղղաթիռ խոցել։ Կատարվածի մասին հայտնում է «Reuters»–ը՝ Մարդու իրավունքների սիրիական դիտարանին հղումով։ Չի հստակեցվում, սակայն, թե որ երկրի ՌՕՈՒ–ին է պատկանում օդանավը։
Կադրերից մեկում երևում է օդաչուի մարմինը, ընդդիմադիր հեռուստաալիքներն էլ հաղորդում են, որ նա գերեվարվել է կենդանի վիճակում։
Աղբյուրը հիշեցնում է՝ Իդլիբում բախումներ են ընթանում սիրիական զինված ընդդիմության և կառավարական զորքերի միջև։ Ռուսական ավիացիան աջակցում է Դամասկոսին։
Ավելի ուշ ՌԴ ՊՆ–ն հաստատել է, որ Իդլիբում խոցվել է ՌԴ ՌՏՈՒ–ին պատկանող Մի–8 ուղղաթիռը։ Անձնակազմի 3 անդամի և հակամարտող կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնի 2 սպայի ճակատագրերն անհայտ են։
Ուղղաթիռը խոցել են երկրից սիրիական Հալեպ մարդասիրական օգնություն տեղափոխելուց հետո Հմեյմիմի ավիաբազա վերադառնալիս։
Համացանցում արդեն կատարվածի տեսանյութն ու լուսանկարն են հրապարակվել։
«Life»–ի փոխանցմամբ՝ ուղղաթիռը խոցվել է «Ջեյշ ալ Ֆաթհ» խմբավորման գրոհայինների դիրքերից։ Նախնական տեղտկատվությամբ՝ 5 զինծառայող է զոհվել։

Сирийские боевики сбили российский вертолет Ми-8 (видео)
Сирийские боевики опубликовали в сети кадры сбитого в провинции Идлиб вертолета, сообщает «Reuters» со ссылкой на Сирийскую обсерваторию по правам человека.
В один из кадров попало тело пилота, однако оппозиционные телеканалы сообщают, что он был взят в плен живым. Среди обломков виден бортовой комплекс обороны «Витебск» или аналог.
В провинции Идлиб идут бои между вооруженной сирийской оппозицией и правительственными войсками. Поддержку Дамаску оказывает российская авиация.
Позже Минобороны РФ сообщило, что вертолет ВКС России Ми-8 сбит в сирийской провинции Идлиб. Судьба 3 членов экипажа и 2 офицеров российского центра по примирению выясняется.