Թուրքիան ԵՄ–ից անվիզա ռեժիմ է պահանջում հոկտեմբերից
Եթե Եվրամիության ղեկավարությունն անվիզա ռեժիմ չսահմանի Թուրքիայի քաղաքացիների համար առաջիկա ամիսներին, Անկարան դուրս կգա միգրացիոն ճգնաժամի հաղթահարման հարցով համաձայնագրից։ «Reuters»–ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուն։
«Եթե գործը չավարտվի վիզային ռեժիմի ազատականացմամբ, մենք ստիպված կլինենք հրաժարվել փախստականներին վերադաձնելու հարցով համաձայնագրից»,–ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ այդ որոշումը պետք է կայացվի հոկտեմբերի սկզբին կամ կեսերին։ Չավուշօղլուն նաև պնդել է, որ թուրքական կողմին վերջնական ամսաթիվ ասեն։

Турция требует ввести безвизовый режим с ЕС в октябре
В случае если руководство Евросоюза не введет безвизовый режим для граждан Турции в ближайшие месяцы, Анкара выйдет из договора по решению миграционного кризиса, заявил министр иностранных дел страны Мевлют Чавушоглу, передает «Reuters».
«Если дело не закончится либерализацией визового режима, мы будем вынуждены отказаться от выполнения соглашения о возвращении беженцев от 18 марта», — сказал он.
По его словам, данное решение может быть принято в начале или середине октября. Он также настоял на том, чтобы турецкой стороне сообщили окончательную дату.