«Սերժերենից» հայերեն. երեկ, այսօր, վաղը
«Սասնա ծռեր» խմբի տղաների հանձնվելուց հետո մի փոքր ուշքի եկած և «դուխավորված» Սերժ Սարգսյանը «մեյդան» դուրս եկավ ու մի քանի մտքեր հայտնեց:
Ստորև ներկայացնենք ՀՀԿ ղեկավարի որոշ ձևակերպումներ և տանք մեր մեկնաբանությունը՝ թարգմանելով «սերժերենը»:
«Առաջին հերթին շնորհակալություն եմ հայտնում իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին՝ իրենց աշխատանքի համար։ Սառնասրտությունը և մեծահոգությունը պրոֆեսիոնալիզմի և սեփական ուժի գիտակցման ցուցիչներն են: Դուք դրանք լիովին ցույց տվեցիք: Շնորհակալ եմ գրագետ աշխատանքի համար»:
Եթե մի քանի տասնյակ մարդուց բաղկացած զինված խումբը կարողանում է հարձակում պլանավորել ու շատ հանգիստ մուտք գործել ՊՊԾ գնդի տարածք, ապա իրավապահների ի՞նչ պրոֆեսիոնալիզմի մասին է խոսքը:
Միգուցե Սարգսյանը պրոֆեսիոնալիզմի տակ նկատի ունի խաղաղ ցուցարարների դեմ ոստիկանական խմբերի դաժան հարձակո՞ւմը:
«Անցած երկու շաբաթը և այդ ընթացքում մեր ունեցած կորուստներն անթույլատրելի են՝ մարդկային, հասարակական, արժեքային կորուստներից սկսած՝ մինչև այն հսկայական հարվածը, որ հասցվեց մեր տնտեսությանը»:
Անշուշտ, տեղի ունեցածն անթույլատրելի է, բայց պետք է պատճառները հասկանալ: Զինված ապստամբության թիվ մեկ պատվիրատուն Սերժ Սարգսյանն է՝ իր վարած ներքին ու արտաքին քաղաքականությամբ:
Ինչ վերաբերում է տնտեսությանը հասցված հարվածին, ապա այդ գործը Սերժ Սարգսյանն անում է տարիներ շարունակ՝ «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելով:
Ներդրումների կրճատումն ու կապիտալի փախուստը մեր երկրից անմիջականորեն պայմանավորված են Սերժ Սարգսյանի վարած քաղաքականությամբ:
Երբ երկրում տոտալ թալան է տիրում և հարկային տեռոր, երբ ասֆալտից փող են քամում, երբ 1 միլիարդ դոլարից ավելի արժեք ունեցող Որոտանի կասկադը սեփականաշնորհվում է կոպեկներով ու դառնում ընտանեկան բիզնեսի առարկա, երբ վառելիքի ու մյուս ոլորտները անցնում են տոտալ վերահսկողության տակ, այդ ամենի արդյունքում է հարված հասցվում մեր տնտեսությանը: Դրա հետևանքով տուժում է նաև բանակը, և ունենում ենք ցավալի կորուստներ:
«Այսուհետ ևս մենք որևէ մեկին թույլ չենք տալու, որ պատանդ առնի մեր երկիրը: Մենք որևէ մեկին թույլ չենք տալու, որ քայքայի մեր պետության հիմքերը: Զենքով և բռնությամբ Հայաստանում հարցեր չեն լուծվելու: Երևանը Բեյրութ կամ Հալեպ չէ»:
Երբ Սերժ Սարգսյանը խոսում է զենքի ու բռնության մասին ու դրանք համարում անընդունելի, ապա մեկնաբանություններն ավելորդ են:
Դե, իսկ Երևանն, իրոք, Բեյրութ կամ Հալեպ չի կարելի դարձնել: Բայց խնդիրն այն է, որ «Վերջի բոլշևիկը» համառորեն մեզ տանում է մեկ այլ ուղղությամբ՝ փորձելով հետ չմնալ Ալիևից ու իշխանությունը ցմահ պահելու իր ձգտմամբ Երևանը դարձնել Բաքու:
«Իշխանությունները կգան ու կգնան, ահաբեկչության խրախուսումը քաղցկեղի պես կմնա ու կտարածվի, կոչնչացնի մեր ժողովրդի կողմից ստեղծած ամեն ինչ»:
Սերժ Սարգսյանն իշխանության է եկել բռնության միջոցով ու ոչ մի կերպ չի ուզում հեռանալ: Իսկ դա նշանակում է, որ վարվող քաղաքականությունը փորձ է արվում պահպանել: Դա էլ իր հերթին նշանակում է, որ եթե այդ վերարտադրությունը հաջողվի, ապա այն քաղցկեղի պես կոչնչացնի մեր ժողովրդի կողմից ստեղծած ամեն ինչ:
«Տիկնա՛յք և պարոնա՛յք, սիրելի՛ երիտասարդներ, ահաբեկչությունը խրախուսելը մահացու մեղք է»:
Եվ սա ասում է մեկը, ով քաղաքացիներին ահաբեկողների՝ լիսկաների վրա հիմնված իշխանական բուրգ է ստեղծել:
«Ես շնորհակալ եմ մեր լրագրողներին իրենց անմնացորդ աշխատանքի համար և անարյուն հանգուցալուծմանը նպաստելու համար: Ես նաև ներողություն եմ խնդրում մեր լրագրողներից հուլիսի 29-ի՝ լույս 30-ի գիշերվա դեպքերի համար. սա մեր ամենաէական բացթողումն էր այս օրերի ընթացքում»:
Սարգսյանը Բ26-ին կից աշխատող, բայց հուլիսի 29-ին ոստիկանական «դռբի» տակ ընկածներին իրականում ուզեցել է ասել, որ այդպես էլ է պատահում, և պետք չի նեղանալ:
Երբեմն-երբեմն ոստիկաններից կամ քաղաքացիական հագուստով հրոսակախմբերից ծեծ ուտելն այն գինն է, որը պետք է պատրաստ լինեն վճարել «անկախ» լրատվամիջոցների աշխատակիցները: Չէ՞ որ նրանք սնվում են այս իշխանության նետած փշրանքներով:
«Այս փուլում մեր նպատակը նաև ազգային համաձայնության իշխանություն ձևավորելն է, որտեղ լուծումների իրականացումը կլինի լայն համաձայնության դաշտի պատասխանատվության ներքո: Սահմանադրական բարեփոխումները հենց դրա մասին էին, հենց այդպիսի իշխանություն ձևավորելու հիմքն է դրվել այդ բարեփոխումներով: ... Վստահաբար պնդում եմ, որ ընդամենը ամիսներ անց մենք ունենալու ենք հենց այդպիսի կառավարություն, հենց այդպիսի իշխանություն»:
Սարգսյանն այդպիսով ներկայացրել է իր ծրագիրը՝ կեղծել 2017թ. ԱԺ ընտրությունները, մի քանի թուլափայ նետել իրեն կցված կուսակցություններին ու դրանց հետ կազմել «ազգային համաձայնության կառավարություն»: Այսինքն՝ նա պատրաստվում է ընտրական համակարգի ու ընտրողի իրավունքի դեմ ահաբեկչություն իրականացնել:
«Եվս մի խնդրի անդրադառնամ, որի մասին բազմաթիվ անգամներ մենք խոսել ենք: Խոսքս Ղարաբաղի հիմնահարցի և, այսպես ասած, «հողեր հանձնելու» մասին է: Արդեն թերևս անհաշվելի են մեր հստակ դիրքորոշման հրապարակային հնչեցումներն անձամբ իմ կողմից: Կրկնում եմ՝ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման ճանապարհին միակողմանի զիջումներ չեն լինելու: Բացառվում է: Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Բացառվում է»:
Այս «ռազմահայրենասիրական» հայտարարությամբ Սերժ Սարգսյանը ևս մեկ ագամ իր հավատարմությունը հայտնեց Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման կազանյան, այն է՝ տխրահռչակ փուլային տարբերակին, ըստ որի՝ ազատագրված 7 տարածքները հանձնվում են Ղարաբաղի անորոշ կարգավիճակի դիմաց: Մնացածը դեմագոգիա է:
Իր հռետորաբանությամբ նա նաև դրսի ուժերին էր փորձում հասկացնել, որ այս փուլում Ղարաբաղը չի կարող տալ: Այլ հարց են յոթ շրջանները, որոնք Սարգսյանը «փոխզիջման» տակ պատրաստ է հանձնել:
«Ես իմ ողջ գիտակցական կյանքը իրականում նվիրել եմ այս խնդրին (Ղարաբաղի խնդրին- Պ.Ա.): Եվ իմ ժողովրդի համար ընդունելի տարբերակի հասնելու համար միշտ պատրաստ եմ եղել զոհաբերել ոչ միայն ցանկացած պաշտոն, այլև կյանքս: Դա այդպես է եղել երեկ, այդպես է այսօր, այդպես է լինելու վաղը»:
Սա արդեն վերջն է: Սերժ Սարգսյանը ցույց է տվել, որ հանուն պաշտոնի պատրաստ է զոհաբերել այլոց կյանքը (2008թ. մարտի 1), առևտրի առարկա դարձնել Հայոց ցեղասպանության հարցը («Ֆուտբոլային» դիվանագիտություն), հանձնել Ղարաբաղի հողերը (համաձայնություն փուլային տարբերակին):
Հանուն աթոռի՝ նա փոխեց Սահմանադրությունը, ԱԺ ներկայացրեց խայտառակ Ընտրական օրենսգիրք:
Մի խոսքով, կյանքն ապացուցում է, որ Սարգսյանը մտածում է բացառապես իր աթոռի մասին ու, հանուն այդ աթոռի, պատրաստ է զոհաբերել ամեն ինչ ու ամենքին: Դա այդպես է եղել երեկ, այդպես է այսօր, այդպես է լինելու վաղը:
«Ամփոփելով՝ շեշտեմ՝ մենք, որպես պետություն, այս փորձությունից դուրս եկանք ավելի ուժեղացած: Եվ մենք այսօր շատ ավելի նպատակադրված ենք երկրում դրական փոփոխությունների մեր օրակարգը բազմապատիկ արագությամբ առաջ տանելու համար»:
Սա արդեն սպասվող ահաբեկչության մասին հայտարարություն է: Եթե Սարգսյանն ուզում է «երկրում դրական փոփոխությունների մեր օրակարգը բազմապատիկ արագությամբ առաջ տանել», ապա դա նշանակում է, որ բացասական երևույթները բազմապատկվելու են:
Այնպես որ, Սարգսյանին պետք է քաղաքական ճանապարհով պարտադրել հեռացում, թե չէ ինքն իր կամքով չի հեռանա երբեք:
Եթե այս իշխանությունը վերարտադրվի, ապա մեր երկրի մարդկային ու տարածքային կորուստները բազմապատկվելու են, ինչը թույլ տալ չի կարելի:

С «сержевского» на общедоступный: вчера, сегодня, завтра
Немного оправившийся после сдачи ребят из «Сасна црер» и «осмелевший» Серж Саргсян показался на публике и поделился несколькими соображениями.
Ниже приводим некоторые из формулировок руководителя РПА, переведя их с «сержевского» на общедоступный язык и дав свои комментарии.
«Прежде всего выражаю благодарность представителям правоохранительных органов за их работу. Хладнокровие и великодушие – показатели профессионализма и осознания собственной силы. Вы их проявили сполна. Благодарен за грамотную работу».
Если группе из нескольких десятков человек удается спланировать нападение и очень быстро проникнуть на территорию полка полиции, то о каком профессионализме правоохранителей идет речь?
Возможно, под профессионализмом Саргсян подразумевает жестокие избиения со стороны полиции мирных демонстрантов?
«Минувшие две недели и понесенные нами в этот период потери недопустимы, начиная с людских, общественных, ценностных потерь до колоссального удара нашей экономике».
Несомненно, произошедшее недопустимо, но здесь нужно понять причины. Главным заказчиком вооруженного восстания является Серж Саргсян – проводимой им внутренней и внешней политикой.
Что касается удара по экономике, то этим Серж Саргсян занимается на протяжении многих лет, строя «Экономику одного олигарха».
Сокращение инвестиций и бегство капитала из страны непосредственно связаны с проводимой Сержем Саргсяном политикой.
Когда в стране царит тотальное разграбление, когда деньги собирают даже с асфальта, когда Воротанский каскад ГЭС стоимостью более 1 млрд долларов приватизируется за копейки и становится предметом семейного бизнеса, когда топливная и остальные сферы переходят под полный контроль, в результате всего этого и наносится удар нашей экономике. В итоге страдает также армия, и мы несем болезненные потери.
«Мы и впредь никому не позволим брать в заложники нашу страну. Мы не позволим никому расшатывать устои нашего государства. Оружием и насилием вопросы в Армении решаться не будут. Ереван не Бейрут или Алеппо».
Когда Серж Саргсян говорит о насилии и оружии, считая их неприемлемыми, комментарии здесь излишни.
Ереван же, действительно, нельзя превращать в Бейрут или Алеппо. Однако проблема в том, что «Последний большевик» упорно ведет нас в другом направлении, пытаясь не отстать от Алиева и превратить своим стремлением пожизненного удержания власти Ереван в Баку.
«Власти сменяют друг друга, поощрение же терроризма сродни раковой опухоли, оно останется и будет распространяться, уничтожая все, что создано нашим народом».
Серж Саргсян пришел к власти посредством насилия, и никак не хочет уходить. А это означает, что предпринимается попытка сохранить проводимую политику. В свою очередь, это означает, что если воспроизводство его власти удастся, она сродни раковой опухоли уничтожит всё, что создано нашим народом.
«Дамы и господа, дорогая молодежь, поощрение терроризма – смертный грех!»
И это говорит тот, кто создал основанную на терроризирующих граждан лисках властную пирамиду.
«Я благодарен нашим журналистам за их преданную работу и содействие мирному разрешению ситуации. Также приношу извинения нашим журналистам за события в ночь с 29 по 30 июля: это самое существенное наше упущение за эти дни».
Работающим при президентском дворце, но попавшим 29 июля под «раздачу» полиции работникам СМИ Саргсян в действительности хотел сказать, что так тоже бывает, и не нужно жаловаться.
Бытность избитым со стороны полицейских или бандитов в гражданской одежде – та цена, которую должны быть готовы заплатить работники «независимых» СМИ. Ведь, в конце концов, существуют они за счет властных подачек.
«На данном этапе наша цель заключается также в формировании и власти национального согласия, при которой реализация решений будет находиться в пределах ответственности поля широкого консенсуса. Конституционные реформы были направлены именно на это, они закладывали основу формирования именно такой власти… Заверяю, что спустя буквально месяцы у нас будет именно такое правительство, именно такая власть».
Этим Саргсян представил свой план: сфальсифицировать парламентские выборы 2017 года, метнуть пару-тройку подачек закрепленным за ним партиям и сформировать после этого «правительство национального согласия». То есть он готовится осуществить теракт против избирательной системы и прав избирателей.
«Коснусь еще одной проблемы, о которой говорилось неоднократно. Речь идет о Карабахской проблеме, так сказать, «сдаче территорий». Уже, пожалуй, бесчисленны случаи публичного озвучивания мной лично нашей четкой позиции. Повторю: на пути урегулирования проблемы Нагорного Карабаха односторонних уступок не будет. Это исключено. Нагорный Карабах никогда не будет в составе Азербайджана. Это исключено».
Этим «военно-патриотическим» заявлением Серж Саргсян в очередной раз выразил свою преданность казанскому, печально известному поэтапному варианту решения карабахской проблемы, согласно которому 7 освобожденных территорий сдаются в обмен на неопределенный статус Карабаха. Остальное – демагогия.
Своей риторикой он пытается также дать понять внешним силам, что на данном этапе отдать Карабах не может. Другой вопрос – 7 районов, которые он готов сдать под видом «взаимных уступок».
«Я всю свою сознательную жизнь на самом деле посвятил этой проблеме (карабахской – П.А.). И для достижения приемлемого для моего народа варианта я всегда был готов пожертвовать не только любой должностью, но и своей жизнью. Так было вчера, так дела обстоят и сегодня, так будет и завтра».
Серж Саргсян неоднократно доказывал, что ради своего кресла готов пожертвовать жизнью других (1 марта 2008 года), сделать вопрос Геноцида армян предметом торга («футбольная» дипломатия), сдать территории Карабаха (согласие на поэтапный вариант).
Во имя своего кресла он поменял Конституцию, представил в НС позорный Избирательный кодекс.
Словом, жизнь показывает, что Саргсян думает исключительно о своем кресле, ради которого готов пожертвовать всем и вся. Так было вчера, так обстоит сегодня, так будет завтра.
«Подытоживая, отмечу, что мы, как государство, вышли из этого испытания еще более сильными. И мы сегодня гораздо более нацелены на продвижение с многократным ускорением нашей повестки позитивных перемен в стране».
Это уже объявление о предстоящем теракте. Если Саргсян хочет «повести нашу повестку позитивных перемен в стране с многократным ускорением», это означает, что негативные явления умножатся.
Следовательно, принудить Саргсяну уход нужно политическими методами, иначе добровольно он никогда не уйдет.
Если эти власти воспроизведутся, человеческие и территориальные потери нашей страны приумножатся, чего нельзя допустить ни в коем случае.