WSJ. ԱՄՆ–ը գաղտնի 400 մլն դոլար է ուղարկել Իրան
ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը այս տարվա սկզբին գաղտնի 400 մլն դոլար է ուղարկել Իրան ինքնաթիռով։ Այս մասին հայտնում է «The Wall Street Journal»–ը։
Ինչպես հայտնել են պարբերականի անանուն աղբյուրները, Իրան է ուղարկվել առանց դրոշմի տրանսպորտային ինքնաթիռ, որում տարբեր արժույթներով 400 մլն դոլարին համարժեք գումար է եղել։ Հստակեցվում է, որ գումարը տրամադրել են շվեյցարական բանկերը։ Այն արտարժույթով է եղել, որովհետև Իրանի ու ԱՄՆ–ի միջև դրամական փոխանցումներն արգելված է դոլարով իրականացնել։
WSJ–ի տվյալներով՝ իրանական կողմը կարող էր տրանշն ընդունել որպես ԱՄՆ 4 քաղաքացու ազատ արձակման փրկագին։ Սակայն Սպիտակ տնից հերքում են գումարի և վերադարձված ամերիկացիների միջև կապը՝ նշելով, որ դա 1,7 մլրդ դոլարի մի մասն է, որն ամերիկյան կողմը պետք է վճարեր զենքի մատակարարման գործարքի ժամանակ առաջացած վեճը կարգավորելու համար։

США тайно направили в Иран $400 млн после освобождения американцев
Администрация президента США в начале этого года тайно направила в Иран самолет с $400 млн наличными. Об этом пишет «The Wall Street Journal».
Как сообщили анонимные источники газеты, в Иран был направлен транспортный самолет без маркировки, на борту которого в разной валюте находилась сумма, эквивалентная $400 млн. Уточняется, что деньги были предоставлены швейцарскими банками. Сумма была передана в иностранных валютах, поскольку денежные операции между Ираном и США в американских долларах запрещены.
По данным WSJ, иранская сторона могла рассматривать транш как уплату выкупа за заключенных – четырех граждан США. Однако представители Белого дома отрицают связь между деньгами и возвратом заключенных. По словам администрации президента США, эта выплата была частью суммы в размере $1,7 млрд, которые американская сторона должна была выплатить для урегулирования спора, касающегося сделки с передачей оружия.