Հայաստանն իշխանությունների թեթև ձեռքով վերածվել է ֆեյքաստանի, այսինքն՝ իմիտացիոն ու կեղծ երկրի, որտեղ կան իմիտացիոն և կեղծ գործընթացներ, երևույթներ, մարդիկ ...
Ֆեյքությունը սկսվում է նախագահական նստավայրից: Սերժ Սարգսյանը գիտի, որ չի ընտրվել, գիտի, որ նախագահ չէ, բայց մնում է աթոռին, քանզի աթոռը փող է բերում:
Մյուս տեղերում էլ ֆեյքությունը աչք է ծակում:
Պարզվում է՝ ծուռը դուզ է, իսկ դուզը՝ ծուռ:
Մեզ մոտ ոչ ահաբեկիչն է ահաբեկչ, ոչ ոստիկանն է ոստիկան, ոչ կգբ-շնիկն է կգբ-շնիկ, ոչ հրապարակում կոկորդ պատռողն է արմատական ընդդիմադիր, ոչ բիզնեսմենն է բիզնեսմեն, ոչ ընդհատակյա գործիչն է ընդհատակում, ոչ Վովան է տերտեր, ոչ տերտերն է Վովա, ոչ շպիոնն է Օնո, ոչ էլ Օնոն՝ շպիոն, «զոհված ազատամարտիկն» էլ դեռ ողջ է: Գողականը միլիցա է, իսկ միլիցան՝ գողական: Ու բոլորը միասին հիշեցնում են Անորսալի Ջոյին:
Ելքը մեկն է՝ վերջ տալ ֆեյքությանը, չջրիկանալ, չընկնել ապուշությունների գիրկն ու զբաղվել կոնկրետ գործով:
Ֆեյքություն ծնող միջավայրը ձրիակերությունն է: Չի կարելի աղն առնել ու վազել, երբ ինչ–որ տեղից լսվում է վարունգի կամ խիարի ձայնը: Ախմախությունը չի կարելի դարձնել քաղաքական կատեգորիա:
Ֆեյքությունը ծնող միջավայրերից է նաև լեշակերությունը: Եթե քելեխի համար հավաքված մարդիկ կան, ապա դա չի նշանակում, որ արցունքոտ աչքերով դրանց կարելի է վերածել սեփական էլեկտորատի:
Մի խոսքով, Հայաստանում փոփոխություններ են պետք, որպեսզի ֆեյքությունը վերջնականապես չքայքայի մեր պետության հիմքերը:

С легкой руки властей Армения превратилась в фейкостан, то есть в страну имитаций и фальши, в которой множатся псевдо- и имитационные процессы, явления, люди…
«Фейкство» начинается с президентского дворца. Серж Саргсян знает, что не был избран, знает, что не является президентом, но продолжает оставаться в своем кресле, так как последнее приносит ему деньги.
«Фейкством» грешат повсеместно.
У нас утвердилось королевство кривых зеркал.
У нас ни террорист не является бандитом, ни полицейский – правоохранителем, ни кгбшник – комитетчиком, ни рвущий глотку на площади – радикальным оппозиционером, ни бизнесмен – предпринимателем, ни подпольный деятель – подпольщиком, ни Вова – попом, ни поп – Вовой, ни шпион – Оником, ни Оник – шпионом, ни даже «погибший воин-освободитель» – покойником. Вор стал полицейским, а полицейский – вором. И все вместе напоминают Неуловимого Джо.
Выход один – покончить с «фейкством», не дурачиться, не впадать в объятья абсурда и заниматься конкретным делом.
Благодатной средой для «фейкства» является тунеядство. Нельзя, заслышав о мёде, сразу же браться за свою ложку. Нельзя превращать всякий вздор в политическую категорию.
Плодородной для «фейкства» почвой является также падальничество. Если люди собрались на процессию, это не значит, что ты можешь с заплаканными глазами пытаться превратить их в собственный электорат.
Словом, в Армении нужны изменения, чтобы «фейкство» окончательно не разъело основы нашего государства.