Հարցազրույց «Արցախի եվրոպական շարժում» (Արցախ, Ստեփանակերտ) ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Հայկ Խանումյանի հետ
-Ես գտնում եմ, որ վերջին շրջանում թե՛ Հայաստանը, թե՛ Ադրբեջանը Արցախն ուղղակի որպես օբյեկտ են դիտում, և սա ինձ խիստ անհանգստացնում է։ Իմ կարծիքով՝ Հայաստանը պետք է մի քիչ ավելի տեղ թողնի Արցախի համար, Արցախի ակտիվության համար։ Երբ Արցախի պետական համալասարանի քաղաքագիտության ֆակուլտետի առաջին կուրսի ուսանողներին հարցրեցի՝ ո՞վ է ԼՂՀ արտգործնախարարը, մի աղջիկ պատասխանեց՝ Շավարշ Քոչարյանը։ Պարզ է. որովհետև Արցախի մասին խոսող ամենամեդիականացված գործիչը հենց Շավարշ Քոչարյանն է։ Հետևաբար, նույնիսկ Արցախում Արցախին չեն տեսնում այս գործընթացում։ Պարզվում է, որ գլխավոր մեղքը հենց ՀՀ-ինն է, սա իր քաղաքականության արդյունքն է։
-Այսինքն, պետք է Արցախին ներգրավեն բանակացային գործընթացո՞ւմ։ Այդպե՞ս եք Արցախի դերակատարման բարձրացումը տեսնում։
-Չէ, ուղղակի պետք է Արցախի անունից Շավարշ Քոչարյանը հայտարարություն չանի, Արցախի պաշտպանության նախարարության փոխարեն ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարություն չանի։ Պետք է հստա՛կ դրվի Արցախի՝ սուբյեկտին բնորոշ բոլոր հատկանիշները։
-Ըստ Ձեզ՝ Հայաստանի նախաձեռնած «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունն ի՞նչ հետևանքներ ունեցավ արցախյան հարցի համար։
-Ես ընդհանրապես «ֆուտբոլային» դիվանագիտության մասին այս կարծիքին եմ՝ բնականաբար, այն առնչվում էր արցախյան հարցի հետ, թեև Հայաստանի դիվանագիտական ջանքերի շնորհիվ դա իր պրոտոկոլային արտացոլումը չգտավ, բայց մի բան հստակ էր՝ այդ դիվանագիտության կայացման դեպքում (սահմանների բացման և այլն) ստեղծվում էր մի անվտանգ տարածք, մի վիճակ, երբ օտարերկրյա ներդրումներն ավելի են մեծանում, ինֆրաստրուկտուրային և այլ ներդրումներ էին կատարվում, ինչը նշանակում էր պատերազմի բացակայություն կամ համենայնդեպս բավականին թանկություն։ Վստահաբար, Ադրբեջանը պետք է հիստերիկ արձագանքեր դրան, ինչն էլ արեց։ Այսինքն, վերջնական «ստատուս քվոյի»՝ ներկայիս իրավիճակի սառեցում։ Հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավումն իրականում նշանակում էր դա։
-Այսինքն, փաստորեն կողմնակի՞ց եք «ֆուտբոլային» դիվանագիտությանը։
-Դրական արդյունքը դա էր լինելու այդ ելքի դեպքում, բայց հենց սկզբից էլ պարզ էր, որ Թուրքիան ուղղակի դրա վրա խաղում է։ Եվ շատ լավ է, որ Հայաստանի դիվանագիտական զինանոցում այլընտրանքները գտնվեցին։
-Չե՞ք կարծում, որ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության պատճառով Թուրքիան ակտիվորեն և անմիջականորեն ներգրավվեց ղարաբաղյան բանակցային գործընթացում, ու արդեն ում հետ պատահում է՝ Ղարաբաղի հարցն է քննարկում։
-Այդպես չեմ կարծում։ Ղարաբաղի հարցը բարձրացնելը չի նշանակում, թե ղարաբաղյան բանակցությունների մաս են կազմում։ Համաձայն եմ մեր քաղաքագետներից մեկի այն տեսակետի հետ, որ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը Արցախում վախեր սերմանեց, և այդ վախերը ստիպում են երկրին կծկվել, ավելի կարծրանալ։
-Ինչի՞ց են վախենում։
-Հայաստանի նախաձեռնած նորարարությունից՝ փոփոխությունից։ Ընդհանրապես, Արցախը փոփոխություններին մի քիչ պահպանողական է արձագանքում, և ամեն փոփոխություն, ամեն նոր քայլ վախ է առաջացնում Արցախում։ Եվ այս քայլը նույնպես թե՛ հասարակական, թե՛ քաղաքական շրջանակների մոտ կասկածանքով ու վախով ընդունվեց։
-Ըստ որոշ կանխատեսումների՝ դեկտեմբերի 1-2-ը Աստանայում տեղի ունենալիք ԵԱՀԿ 7-րդ գագաթնաժողովի ժամանակ հնարավոր է՝ ԼՂ-ի վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագիր ստորագրվի։ Դո՛ւք ինչ եք կարծում։
-Ես այն կարծիքին եմ, որ առանց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մասնակցության՝ որևէ խնդիր ԼՂՀ-ի վերաբերյալ չպետք է լուծվի։ Հայաստանն ու Ադրբեջանը թող կնքեն։ Հայաստանն Ադրբեջանի հետ բանակցելու բան ունի. Հայաստանը նույնպես տարածք է կորցրել՝ Արծվաշենը։ Թող շրջանակային պայմանագիր կնքի, օրինակ, Արծվաշենը Հայաստանին վերադարձնելու վերաբեյալ։ Բայց Արցախի վերաբերյալ հարցերը, վստահաբար, Արցախի ժողովո՛ւրդն է որոշում՝ իր իշխանությունների միջոցով։
-Ինչպե՞ս եք գնահատում ԵԱՀԿ ՄԽ անդամների ԼՂՀ մտնելը Ադրբեջանի կողմից և նրանց իրականացրած դաշտային առաքելությունը։
-Շատ վատ եմ գնահատում, որովհետև կարծում եմ, որ սա այն գինն էր, որը մենք վճարեցինք ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի օրակարգից ադրբեջանական բանաձևի հետքաշման դիմաց։ Ես միանգամայն համաձայն եմ արցախյան քաղքագիտական շրջանակների հետ, որոնք գտնում են, որ Ադրբեջանը չպետք է որևէ իրավունք ունենա Արցախի տարածքում որևէ նախաձեռնություն իրականացնելու, ինչը մենք տեսանք՝ համանախագահների այն խայտառակ հայտարարությունը, որը նույնիսկ կոնֆլիկտային գոտիներում աշխատելու էթիկայի խախտում էր։ Օրինակ՝ Ստեփանակերտը Խանքենդի կոչելը։ Որպես կանոն դիմում են այն տերմիններով, անուններով, որոնք գոյություն են ունեցել մինչև կոնֆլիկտը։ Օբյեկտիվ մոտեցումը դա է, և համանախագահների այս հայտարարության մեջ ընդգծված սուբյեկտիվ մոտեցում եմ տեսնում, թեկուզ հենց այդ պահով։
-ՀՀ խորհրդարանում այս օրերին քննարկվում է ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին հարցը։ Ի՞նչ եք կարծում՝ հիմա դա ժամանակավրե՞պ է։
-Համաձայն եմ այն մտքի հետ, որ Արցախի ճանաչման ուղղությամբ պետք է համակարգված մոտեցում, համակարգված աշխատանք լինի։ Թե՛ Հայաստանում, թե՛ աշխարհի այլ երկրում Արցախի ճանաչմանն ուղղված բոլոր ջանքերը միանշակ պետք է ողջունվեն, բայց կա պրոցեդուրա, որը պետք է անցնենք։ Հայաստանի խորհրդարանն Արցախի հետ վերամիավորման վճիռ կայացրել է, Արցախի վերաբերյալ վերջին վճիռը դա է, բայց կա ինչ-որ պրոցեդուրա, որ պետք է անցնենք այս իրավիճակից ավելի պատրաստված դուրս գալու համար։

Интервью с представителем о/о «Европейское движение Арцаха» (НКР, Степанакерт) Айком Ханумяном
-Я считаю, что в последнее время как Армения, так и Азербайджан рассматривают Арцах просто как объект, и это меня крайне беспокоит. По-моему, Армения должна немного уступить  место и Арцаху, для активности Арцаха. Когда я спросил студентов-первокурсников факультета политологии АрГУ, кто является главой МИД НКР, одна девушка ответила «Шаварш Кочарян». Оно и понятно, потому что самым медиализированным политическим деятелем, говорящим об Арцахе, является именно Шаварш Кочарян. Следовательно, даже в Арцахе не видят Арцаха в этом процессе. Оказывается, главный виновник этого - именно РА: это результат ее политики.
-То есть нужно вовлечь Арцах в переговорный процесс? В этом Вы видите повышение роли Арцаха?
- От имени Арцаха не должен говорить, к примеру, Шаварш Кочарян, а вместо Минобороны Арцаха не должно делать заявления Минобороны РА. Должны быть четко поставлены все признаки Арцаха, характерные субъекту.
- Какие последствия для Карабахской проблемы имела инициированная Арменией «футбольная» дипломатия?
-Относительно «футбольной» дипломатии я вообще придерживаюсь того мнения, что она, конечно же, была связана с Карабахским конфликтом. Хотя благодаря дипломатическим усилиям Армении, она не нашла отражения  в протоколах, тем не менее, одно было ясно: в случае успешной реализации этой дипломатии (открытие границ и.т.д.), создалась бы одна безопасная территория, ситуация, при которой увеличивались бы иностранные инвестиции, делались бы инвестиции в инфраструктуру и по другим направлениям, что означало отсутствие войны или, во всяком случае, ее достаточная дороговизна. Однозначно, Азербайджан должен был истерически отреагировать на это, что он и сделал. То есть, окончательное замораживание нынешнего положения - «статус-кво». Нормализация армяно-турецких отношений, в действительности, означала это.
-То есть, фактически, Вы являетесь сторонником «футбольной» дипломатии?
-Положительным результатом было бы это в случае данного выхода. Но с самого начала было ясно, что Турция играет на этом. Очень хорошо, что в дипломатическом арсенале Армении нашлись альтернативы.
-Вы не считаете, что из-за «футбольной» дипломатии Турция активно и непосредственно вошла в переговорный процесс по Карабахскому конфликту и уже обсуждает этот вопрос со всеми подряд?
-Я так не считаю. Поднять вопрос, связанный с  Карабахским конфликтом, не означает являться частью переговорных процессов по Карабаху. Я согласен с точкой зрения одного из политологов, что «футбольная» дипломатия в Арцахе посеяла страхи, а это  заставило страну замкнуться и стать еще более твердой.
-А чего они боятся?
-Предпринятых Арменией новшеств, изменений. Вообще, Арцах с небольшой консервативностью реагирует на изменения, и каждое новое изменение, каждый новый шаг рождает страх в Арцахе. Этот шаг тоже был воспринят общественными и политическими кругами с долей сомнений и страха.
-По некоторым прогнозам, 1-2 декабря на 7-ом саммите ОБСЕ в Астане, возможно, будет подписано рамочное соглашение относительно Нагорного Карабаха. Каково Ваше мнение об этом?
-Я считаю, что без участия НКР никакая проблема не должна быть решена. Пусть подписывают Армения и Азербайджан. У Армении с Азербайджаном есть о чем вести переговоры: Армения также потеряла территорию - Арцвашен. Пусть подписывает рамочное соглашение. Например, относительно возвращения Арцвашена Армении. Но однозначно одно, что относительно Арцаха решения принимает народ Арцаха посредством своих же властей.
-Как Вы оцениваете осуществленную членами МГ ОБСЕ полевую оценочную миссию и то, что они посетили территорию НКР с территории Азербайджана?
-Отрицательно, потому что думаю, что это та цена, которую мы заплатили за снятие азербайджанской резолюции с повестки дня Генассамблеи ООН. Я, однозначно, согласен с политологическими кругами Арцаха, считающими, что Азербайджан не должен иметь право на осуществление какой-либо инициативы на территории Арцаха. То, что мы увидели, то есть, это позорное заявление сопредседателей, было нарушением этики работы даже в конфликтных зонах. Например, именование Степанакерта названием «Ханкенди». Как правило, называют теми терминами, названиями, которые существовали до конфликта. Объективный подход состоит в этом. Я вижу ярко выраженный субъективный подход в этом заявлении, пусть даже в этом смысле.
-В парламенте РА в эти дни обсуждается вопрос о признании независимости НКР. Считаете ли Вы это анахронизмом?
-Согласен с тем мнением, что относительно признания независимости Арцаха должен быть применен систематизированный подход, должна быть систематизированная работа. Парламент Армении вынес решение о воссоединении с Арцахом. Последним решением относительно Арцаха было это. Но есть определенная процедура, которую мы должны пройти с тем, чтобы выйти из сложившейся ситуации более подготовленными.