Սարկոզին խոստացել է արգելել բուրկինին
Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին հայտարարել է, որ նախագահ ընտրվելու դեպքում արգելելու է բուրկինիի կրումն ամբողջ երկրում։ Այս մասին հայտնում է «Reuters»–ը։
«Ես թույլ չեմ տա բուրկինիի ձանձրացնող ներկայությունը ֆրանսիական լողափերում ու լողավազաններում։ Այն ողջ երկրում արգելող օրենք է հարկավոր»,նշել է Սարկոզին։
Ֆրանսիացի գործիչը նաև հայտարարել է՝ 2017թ. նախագահական ընտրություններում հաղթելու դեպքում այնպես կանի, որ Ֆրանսիայի հեղինակությունը վերականգնվի՝ խոստանալով նաև պաշտպանել ֆրանսիական ժողովրդին։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ «Elabe» ընկերության անցկացրած հարցման համաձայն՝ ֆրանսիացիների 79%–ը չի ուզում Նիկոլա Սարկոզիի վերադարձը։

Саркози пообещал запретить буркини во Франции
Экс-глава Франции Николя Саркози заявил о том, что в случае победы на предстоящих президентских выборах он запретит ношение буркини по всей стране, передает «Gazeta.ru».
«Я не допущу навязчивого присутствия буркини на французских пляжах и в бассейнах. Необходим закон о запрете его на всей территории республики», – отметил он.
Саркози добавил, что победив на выборах, которые пройдут в 2017 году, он сделает так, что авторитет Франции будет восстановлен, пообещав также, что защитит французский народ.