Որքանո՞վ է իրատեսական նվազագույն ամսական աշխատավարձի բարձրացումը
Ազգային ժողովում հոկտեմբերի 26-ին քննարկվել է ««Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ անելու մասին» կառավարության ներկայացրած օրինագիծը, ըստ որի նվազագույն ամսական աշխատավարձը սահմանվում է 32 500 ՀՀ դրամ։ Օրինագծին դեմ են արտահայտվել ՀՅԴ և «Ժառանգություն» խմբակցությունների անդամները։
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Ստյոպա Սաֆարյանը մասնավորապես ասել է, որ իրենք կողմնակից են ամսական 45 000 նվազագույն աշխատավարձի հաստատմանը։
ՀՅ Դաշնակցություն խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արծվիկ Մինասյանի խոսքերով՝  կառավարությունն իր 2011թ. բյուջետային քաղաքականության շրջանակում, գիտակցելով, թե որքան վնաս է պատճառել իր վարքագիծը հանրությանը՝ թե՛ գնաճի, թե՛ անարդյունավետ պետական քաղաքականության տեսքով, փորձում էր սիրաշահել հասարակության հատկապես ցածր աշխատավարձով ապրողներին և առաջարկել է նվազագույն աշխատավարձի բարձրացում 2500 դրամով։  Սակայն աշխատավարձերի 2500 դրամով բարձրացումը, Ա. Մինասյանի խոսքերով, որևէ կերպ չի հիմնավորվում։
-Մենք ասում էինք, որ նախ կառավարությունն ունի կայուն զարգացման ծրագիր, որով առաջարկվում է նվազագույն աշխատավարձի քաղաքականություն, միջին աշխատավարձի 32-33%-ի չափով։ Երկրորդ, ՀՀ Սահմանադրության 32 հոդվածն ամրագրում է, որ նվազագույն աշխատավարձը պետք է լինի արդարացի։ Երրորդ, արդարացիության սահմանումը տրված է վերանայված Եվրոպական սոցիալական խարտիայի 4-րդ հոդվածի առաջին մասի վերաբերյալ սոցիալական կոմիտեի պարզաբանումներում։ Հայաստանն այդ խարտիան ընդունել է և պարտավորվել է դրանում ամրագրված առանձին նորմերը պարտադիր կիրառել, մնացած մասով ներկայացնել առաջին կարգի հաշվետվություն։ Եվ վերջապես չորրորդ, 2500 դրամի ավելացումը որևէ շոշափելի առաջընթաց չէ։ Մեր պահանջը հետևյալն է. Հայաստանը՝ որպես սոցիալական պետություն, ոչ միայն ունի Սահմանադրությամբ և միջազգային նորմերով ամրագրված պարտավորություններ, այլև զարգացման որոշակի դինամիկա, որն էլ հաստատվել է հենց այս քաղաքական մեծամասնության կողմից։ Ինչո՞ւ չի պահպանվում այդ դինամիկան,-ընդգծել է Արծվիկ Մինասյանը և հավելել, որ աշխատավարձի բարձրացման հնարավորություն պետությունը միանշանակ ունի։ Դա, նրա խոսքերով, ստվերային տնտեսությունն է. արդար աշխատավարձը, նպաստն ու կենսաթոշակը շատ դրական են անդրադառնում տնտեսության օրինականացման վրա։ Այսինքն, ստվերային տնտեսությունը գալիս է օրինական դաշտ։ Նա նաև նշել է, թե չպետք է մոռանալ, որ հարկային քաղաքականության մեջ բավական լուրջ գործիքակազմ կար, որը պետք է վերանայվի՝ սկսած հարկման առաջադիմական համակարգից, ավարտված որոշ հարկատեսակներն ուղղակի վերացնելով։
Ինչ վերաբերում է «Ժառանգություն» կուսակցության առաջարկած 45 000 դրամ նվազագույն ամսական աշխատավարձի իրական լինել-չլինելուն, Արծվիկ Մինասյանն ասել է, որ այն հիմնված է սպառողական նվազագույն զամբյուղի ցուցանիշի վրա, որը վիճակագրական ցուցանիշ է և հաստատ ավելի լավն է, քան կառավարության ներկայացրած 32 500 դրամը։ Սակայն, նրա խոսքերով, չկա անհրաժեշտ բանաձևը։

Насколько реалистично повышение минимальной месячной зарплаты?
26-го октября в Национальном собрании обсуждался представленный правительством законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон РА ''О минимальной месячной зарплате''», согласно которому минимальная месячная зарплата должна составлять 32 500 драмов РА. Против законопроекта выступили члены парламентских фракций АРФД и «Наследие».
Депутат фракции «Наследие» Степан Сафарян, в частности, сказал, что они выступают за установление минимальной месячной зарплаты в размере 45 000 драмов.
По словам депутата фракции АРФД «Дашнакцутюн», зампредседателя постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Арцвика Минасяна, правительство в рамках своей бюджетной политики 2011г, осознавая, сколько ущерба нанес обществу их курс (как в виде инфляции, так и в виде неэффективной государственной политики), пыталось угодить той части общества, у которой особенно низкие зарплаты и предложило повышение минимальной зарплаты на 2500 драмов. Однако, по словам А. Минасяна, повышение зарплаты на 2500 драмов, никак не аргументируется.
«Мы говорили, что, во-первых, у правительства есть программа стабильного развития, по которой, предлагается повышение средней зарплаты на 32-33%. Во-вторых, согласно 32-й статье Конституции РА, минимальная зарплата должна определяться справедливо. В-третьих, определение справедливости дано в пояснениях социального комитета относительно первой части 4-ой статьи пересмотренной Европейской социальной хартии. Принятие этой хартии Арменией обязывает применять закрепленные в ней отдельные нормы. И, наконец, в-четвертых, увеличение зарплаты на 2500 драмов не является сколь-либо ощутимым прогрессом. Наше требование заключается в следующем: Армения, как социальное государство, имеет не только закрепленные Конституцией и международными нормами обязательства, но и определенную динамику развития, которая и была утверждена этим политическим большинством. Почему не сохраняется эта динамика?», - подчеркнул Арцвик Минасян и добавил, что государство, однозначно, имеет возможность повышения зарплаты.
Он также отметил, что не стоит забывать, что в налоговой политике был достаточно серьезный инструментарий, который должен быть пересмотрен, начиная с прогрессивной системы налогообложения, заканчивая ликвидацией некоторых видов налогов.
Что касается реалистичности предложенной партией «Наследие» минимальной зарплаты в 45 000 драмов, то Арцвик Минасян сказал, что этот уровень основан на показателе минимальной потребительской корзины и гораздо лучше, чем предложенные правительством 32 500 драмов. Однако, по его словам, нет необходимой формулы.