Լևոն Տեր–Պետրոսյանը վախեցել է ու ամաչե՞լ Արցախի ազատամարտից
-1991-ից սկսած՝ հայ ժողովուրդը միաժամանակ աշխատել է իրար հակասող երկու ռազմավարությունների ուղղությամբ։ Արցախի ազատագրումը մի ռազմավարության դրսևորում է, ՄԱԿ-ին կամ ԵԱՀԿ-ին անդամակցելիս Թուրքիայի ամբողջականության ճանաչումը՝ մեկ այլ։ Եվ այս երկուսը տեղի է ունենում միաժամանակ,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Արմեն Աղայանը։
Նա նշել է, որ ի սկզբանե մենք ամաչել ենք, որ ազատագրել ենք մեր հայրենիքը։
-Մեր հանրապետության նախագահն ու արտգործնախարարը (այն ժամանակ դեռ լևոնենք) փախչում էին յուրաքանչյուր հարձակողական գործողության ժամանակ՝ քաջ իմանալով, որ այդ գործողությունները լինելու են։ Նրանք փախչում էին, որ ազատվեն միջազգային պատասխանատվությունից։ Սա գավառամտության դասական դրսևորում է։ Չնայած այդ մարդիկ հիմա շատ ինտելեկտուալ են ներկայանում, շատ խորաթափանց են երևում, բայց դա գավառամտություն է։ Այդ վախկոտությունը շատ մեծ վնաս հասցրեց մեզ,-ասել է քաղաքագետը։
Նա նշել է, որ այս մտածողությունը սեփական հայրենիքն ազատագրելու համար մարդկանց դարձրեց  հանցագործ։
-Եթե մեր նախագահն ամաչում է ու դրա պատասխանատվությունը չի վերցնում իր վրա, ապա մնացածը, ովքեր իրականացնում են դա կամ ուրախանում այդ հաղթանակով՝ դառնում են հանցագործ,-նշել է Արմեն Աղայանը։
Նա նշել է, որ ՀՀ առաջին նախագահն ամաչել է Շուշիի ազատագրումից։
-Գիտե՞ք՝ ինչու ենք մենք Շուշիի ազատագրման օրը նշանակել հաղթանակի օրը, որպեսզի երբ տոնենք այդ հաղթանակը, չընկալվի, որ Շուշիի գրավման օրն ենք տոնում, այլ ասենք, թե  հաղթանակի օրն ենք տոնում։ Ամաչում էին Շուշին ազատագրելու համար։ Այդ օրերին ՀՀ  նախագահը գնաց Թեհրան, իսկ արտգործնախարարը՝ Դամասկոս, թե ուր, չեմ հիշում,-ասել է քաղաքագետը։
Նա նշել է, որ Քարվաճառի ազատագրման օրերին էլ նույն պատմությունն է եղել, և նույնիսկ հորդոր է եղել, որ պետք չէ ռազմական գործողություններ ծավալալ, և պատճառաբանությունն այն է եղել, որ մեզ դրա համար խստորեն կպատժեն։
-Սա է եղել ռազմական գործողությունների խայտառակ մեթոդը։ Ես չեմ կարծում, թե այդ մարդիկ իրենց խելքը չեն օգտագործել. հակառակը՝ խելքը չափից ավելի շատ են օգտագործել, բայց օգտագործել են ավելի շատ իրենց վախկոտության վրա,-ասել է Արմեն Աղայանը։

Левон Тер-Петросян испугался и застыдился освободительной войны Арцаха?
«Начиная с 1991 года, армянский народ одновременно работал в направлении двух стратегий, противоречащих друг другу. Освобождение Арцаха - проявление одной стратегии, при членстве в ОБСЕ и ООН признание целостности Турции - проявление другой стратегии. И эти два проявления происходят одновременно», - во время встречи с журналистами сказал Армен Агаян.
Он отметил, что изначально мы стыдились, что освободили нашу родину.
«Президент нашей республики и министр иностранных дел (в то время еще левоновские) во время любых атакующих действий убегали, хорошо зная, что эти действия будут. Они убегали, чтобы избежать международной ответственности. Это классическое проявление провинциализма.  Несмотря на то, что эти люди сейчас представляются очень интеллектуальными, показывают  себя очень глубокомыслящими, но это провинциализм. Эта трусливость нанесла нам большой вред», - сказал политолог.
Он отметил, что это мышление превратило людей из-за освобождения собственной родины в преступников.
«Если наш президент стыдится и не берет на себя эту ответственность, то остальные, которые осуществляют или радуются этой победой, становятся преступниками», - отметил Армен Агаян.
Он отметил, что первый президент РА стеснялся освобождения Шуши.
«Знаете зачем мы день освобождения Шуши назначили днем победы, чтобы когда будем праздновать эту победу, не воспринималось это как день взятия Шуши, а, скажем, празднуем день победы.  Стеснялись из-за освобождения Шуши. В эти дни президент РА направился в Тегеран, а министр иностранных дел в Дамаск, или куда еще, не помню», - сказал политолог.
Он отметил, что в дни освобождения Карвачара была та же самая история и даже был призыв, что надо развернуть военные действия и аргументацией  было то, что нас из-за этого строго накажут.
«Это был позорный метод военных действий. Я не думаю, что эти люди свой ум не используют, наоборот - ум использовали больше меры, но использовали больше всего для их трусливости», - сказал Армен Агаян.