Շթայնմայեր. «G8 վերադարձի բանալին Մոսկվայի ձեռքում է»
«Մեծ յոթնյակի» (Գերմանիա, ԱՄՆ, Կանադա, Ճապոնիա, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Իտալիա) մասնակիցները պատրաստ են Ռուսաստանի հետ քննարկել նրա վերադարձը G8 Դոնբասում ու Սիրիայում առաջընթաց արձանագրվելու դեպքում։ ՌԻԱ «Նովոստիի» փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավար Ֆրանկ–Վալտեր Շթայնմայերը «RedaktionsNetzwerk Deutschland»–ի հետ հարցազրույցում։
«Սիրիայի և Ուկրաինայի հակամարտությունները ցույց են տալիս, որ մեր շահերից է բխում Ռուսաստանին չբացառելը խոշորագույն համաշխարհային տնտեսությունների բանակցային նեղ ձևաչափից... Եթե վերջապես շոշափելի առաջընթաց հայտնվի Արևելյան Ուկրաինայում և Սիրիայի զինադադարի հարցով բանակցություններում, G7–ի գործընկերները պատրաստ են այդ մասին խոսել Մոսկվայի եհտ»,–նշել է նախարարը։

Штайнмайер назвал условия для возвращения России в G8
Участники «Большой семерки» готовы обсудить с Россией ее возвращение в G8 в случае прогресса по Донбассу и Сирии. Как передает РИА «Новости», об этом заявил министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер в интервью новостной сети «RedaktionsNetzwerk Deutschland».
«Конфликты в Сирии и на Украине показывают, что в наших интересах не исключать Россию из узкого переговорного формата крупнейших мировых экономик… Если, наконец, появится существенный прогресс на восточной Украине и на переговорах по перемирию в Сирии, партнеры по G7 готовы говорить об этом с Москвой», – отметил министр, добавив, что «ключ к возвращению в G8 находится в руках Москвы».