Կատաղի մարտեր Հալեպի շրջակայքում (տեսանյութ)
Սիրիայում Հալեպի շուրջն ընթացող կատաղի մարտերի հետևանքով սիրիական բանակի ստորաբաժանումները և աշխարհազորայինների ջոկատները նախաձեռնությունն իրենց ձեռքն են առել։ Իսլամիստների հսկողության տակ գտնվող Ռազմաօդային ուժերի դպրոցի տարածքի առանցքային շենքերը վերագրավվել են գրոհային խմբերի կողմից։ Այս մասին հայտնում է «vesti.ru»–ն։
Առջևում զինվորները տեղափոխվում են միայն զրահապատ մեքենաներով, զինյալներն անդադար կրակ են բացում հրաձգային զենքից, հրետանուց և հակատանկային զենքերից։
Շենքերում ստորաբաժանումներին հաջողվել է հենակետ ձեռք բերել, չնայած զինյալները կրակ են բացում ականանետերից և հակատանկային կառավարվող հրթիռներից սիրիական բանակի զրահատեխնիկայի ուղղությամբ։
«Սա մեր առաջին լուրջ հաջողությունն է վերջին օրերի ընթացքում։ Մեզ հաջողվել է հետ գրավել Ռազմաօդային ուժերի դպրոցի զգալի հատվածը։ Ականների պատճառով մենք շատ վիրավորներ ունենք, սակայն այժմ սովորել ենք թաքնվել ռմբակոծությունից»,– ասել է սիրիական բանակի բրիգադի հրամանատար Ուսամա Բասամը։

Ожесточенные бои вокруг Алеппо (видео)
В Сирии в результате ожесточенных боев под Алеппо подразделения сирийской армии и отряды ополчения завладели инициативой. Ключевые здания на территории школы Военно-воздушных сил, которая находилась под контролем исламистов, отбиты штурмовыми группами, передает телеканал «Россия 24».
На передовой бойцы перемещаются только в бронемашинах, боевики ведут непрерывный огонь из стрелкового оружия, артиллерии и противотанкового вооружения.
В зданиях подразделениям удалось закрепиться, несмотря на то, что боевики ведут прицельный огонь из минометов и противотанковых управляемых ракет по бронетехнике сирийской армии.
«Это наш первый серьезный успех за последние дни, нам удалось отвоевать значительную часть школы ВВС, хотя боевики потратили огромное количество сил на сопротивление. Успеха добились благодаря тому, что вовремя получили подкрепление», – отметил бригадный генерал сирийской армии Усама Бассам.