«Reuters»–ը հաղորդել է Քարիմովի մահվան մասին
Ուզբեկստանում կյանքի 79-րդ տարում վախճանվել է երկրի նախագահ Իսլամ Քարիմովը։ Այս մասին հայտնում է «Reuters»–ը՝ դիվանագիտական 3 աղբյուրի հղումով։
Երկրի ղեկավարի մահվան մասին տեղեկատվություն էր հաղորդել օգոստոսի 29–ին «Ֆերգանա» գործակալությունը։ Սակայն ուզբեկ առաջնորդի վարչակազմի աղբյուրը հերքել էր դա։ «Ֆերգանայի» գլխավոր խմբագիրն առաջարկել էր չթաքցնել նախագահի առողջական վիճակի մասին տեղեկատվությունը՝ կա՛մ հրապարակել բժշկական եզրակացությունը, կա՛մ կենդանի ցույց տալ նրան։
Հիշեցնենք՝ մի քանի օր առաջ Քարիմովը հոսպիտալացվել էր ուղեղի արյունազեղումով։
Տեղական ընդդիմությունից պատմել էին, որ նա ուշագնաց է եղել ճաշկերույթի ժամանակ, որտեղ մեծ քանակությամբ օղի ու ալկոհոլային այլ խմիչքներ է օգտագործել։

«Reuters» сообщил о смерти президента Узбекистана Ислама Каримова
В Узбекистане на 79-м году жизни скончался президент республики Ислам Каримов. Об этом сообщает «Reuters» со ссылкой на три дипломатических источника.
О кончине главы государства еще вечером 29 августа сообщило информационное агентство «Фергана», однако источник в аппарате узбекского лидера в комментарии РИА «Новости» опроверг эти сведения (официального опровержения при этом не было).
Главный редактор «Ферганы» впоследствии предложил властям страны не скрывать данные о состоянии здоровья руководителя республики, а опубликовать медицинскую сводку о болезни Каримова или просто показать его живым.
За несколько дней до смерти, 27 августа, Каримов перенес кровоизлияние в мозг и был госпитализирован. В узбекской оппозиции заявили, что глава государства потерял сознание во время банкета, на котором он «стал чрезмерно употреблять водку и другие спиртные напитки».