Մեծ Բրիտանիայում հարյուրավոր փախստական երեխաներ են անհետ կորել
Հազարավոր փախստական երեխաներ, ովքեր ժամանել էին Մեծ Բրիտանիա առանց ծնողների ուղեկցության, կորել են երկրի տարածքում: Այս մասին հայտնում է «The Independent»-ը՝ հղում անելով երկրի Ներքին գործերի նախարարությանը:
Պարբերականի տվյալներով՝ վերջին 5 տարվա ընթացքում առանց ծնողի ուղեկցության երկիր է ժամանել 9287 անչափահաս, որոնց բաշխել են խնամատար ընտանիքների և մանկատների միջև: Այդ գործընթացից հետո սոցիալական աշխատակիցները պետք է հսկեին երեխաների բարեկեցությունը:
Սակայն այդ ընթացքում երկիր ժամանած 360 երեխա կորել է, և իշխանությունները պատկերացում անգամ չունեն նրանց գտնվելու վայրի մասին: Ընդ որում, նրանցից ավելի քան 200-ը 2 տարուց ավելի է, ինչ սոցիալական աշխատողների հետ կապի մեջ չի մտնում:
Անգլիայի մանկական կոմիսար Աննա Լոնգֆիլդն արդեն կոչ է արել իշխանությանն անհապաղ զբաղվել անհետ կորած երեխաների որոնման հարցով:

В Британии бесследно исчезли сотни детей-беженцев
Сотни детей-беженцев, прибывших в Великобританию без сопровождения взрослых, пропали на территории страны, пишет «The Independent» со ссылкой на данные министерства внутренних дел.
По информации издания, за последние 5 лет в страну без сопровождения взрослых прибыли 9287 несовершеннолетних, которые были распределены в приемные семьи или детские дома. После этой процедуры социальные работники должны следить за их благополучием.
Однако за этот период 360 прибывших детей пропали, и власти не имеют ни малейшего представления об их местонахождении, пишет газета. При этом более 200 из них не выходят на связь с социальными работниками уже более двух лет.
Существуют опасения, что пропавшие дети могли стать жертвами торговцев людьми, подвергнуться сексуальному насилию или попасть в рабство. Кроме того, дети могли сбежать из-за психологической травмы, стресса, сильного недоверия к властям, а также страха депортации.
Детский комиссар Англии Анна Лонгфилд уже призвала правительство к немедленному поиску пропавших без вести детей.