Էրդողանը՝ Ռաքքան ազատագրելու մասին. «Մեզ համար դա խնդիր չէ»
Անկարան հայտարարել է ԱՄՆ–ի հետ սիրիական Ռաքքան «Իսլամական պետության» զինյալներից ազատագրելու պատրաստակամության մասին։ Այս մասին հայտնում է «Hurriyet»–ը։
«Ռաքքան կարևոր կենրոն է ԻՊ–ի համար։ Օբաման, մասնավորապես, ուզում է ինչ–որ բան անել Ռաքքայում մեր հետ։ Մենք պատասխանել ենք նրան, որ մեզ համար դա խնդիր չէ»,–հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ հավելելով, որ Թուրքիան երկու երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներին առաջարկել է քննարկել գործողության մանրամասները։
Էրդողանն ընդգծել է՝ Թուրքիան պետք է ցույց տա իր ներկայությունը տարածաշրջանում։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ G20–ի գագաթաժողովում Էրդողանը երկու անգամ քննարկել է Սիրիայի հարցն ԱՄՆ առաջնորդ Օբամայի հետ։

Эрдоган об освобождении Ракки: «Для нас это не проблема»
Анкара заявила о готовности вместе с США принять участие в операции по освобождению сирийского города Ракка от боевиков «Исламского государства» (ИГ). Об этом пишет турецкая газета «Hurriyet».
«Ракка – важный центр для ИГ. Обама, в частности, хочет сделать что-то с Раккой вместе с нами. Мы ответили ему, что для нас это не проблема», – заявил президент Турции Реджеп Эрдоган.
Турция предложила высокопоставленным военным двух стран обсудить детали операции, и впоследствии «то, что нужно, будет сделано», отметил президент Турции.