Հնդկաստանում իմաստության աստծուն նվիրված փառատոնն ավարտվել է 11 դեռահասի մահով
Հնդկական Կարնակատա նահանգում 11 դեռահաս է խեղդվել նավակի շրջվելու հետևանքով, որով նրանք մասնակցում էին Գանեշ աստծու կավե արձանը ջուրը սուզելու ծեսին։ Այս մասին հայտնում է РИА «Новости»–ն։
Ավանդաբար իմաստության ու բարօրության աստծված Գանեշին նվիրված փառատոնն անցկացվում է օգոստոսին կամ սեպտեմբերին։
Այս տարի այն սկսվել էր սեպտեմբերի 5–ին։ Հավատացյալ հինդուիստները գնում են Գանեշի կավե արձանիկներ (մարդկային կերպարանք՝ փղի գլխով), խոնարհվում են նրա առաջ մի քանի օր, որից հետո այն ջուրն են սուզում՝ գետը կամ լիճը։
Նշվում է, որ նավակը, որում 18 մարդ է եղել, չի դիմացել ծանրությանն, ու շրջվել է։ 7 հոգու հաջողվել է ափ հասնել։ Փրկարարներն արդեն դուրս են հանել ջրահեղձ եղածների մարմինները։

Фестиваль бога мудрости в Индии закончился гибелью 11 подростков
В индийском штате Карнатака утонули 11 подростков после того, как перевернулась лодка, с которой они проводили ритуал погружения в воду глиняной статуэтки бога Ганеши, сообщает РИА «Новости».
По традиции фестиваль бога мудрости и благополучия Ганеша проходит в августе или сентябре. В этом году фестиваль начался 5 сентября. Верующие индуисты покупают глиняные фигурки бога Ганеши (изображение человека с головой слона), поклоняются им в течение нескольких дней, после чего погружают их в воду – часто в реку или озеро.
7 сентября около 15:00 18 человек, среди которых 16 подростков, проводили ритуал погружения массивной фигуры Ганеши на реке Тунгабхадра. В результате переполненная лодка перевернулась, не выдержав веса. Одиннадцать человек утонули, семеро добрались до берега.