Թերեզա Մեյ. «Մեծ Բրիտանիան պաշտպանելու է հակառուսական պատժամիջոցները»
Մեծ Բրիտանիան պաշտպանելու է հակառուսական պատժամիջոցները։ Նման հայտարարություն է արել բրիտանացի վարչապետ Թերեզա Մեյը Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ հանդիպմանը։ Նա ընդգծել է, որ պատժամիջոցների չեղարկումը պետք է կապված լինի մինսկյան պայմանավորվածությունների ամբողջական իրագործման հետ։ Այս մասին հայտնում է ТАСС–ը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Եվրամիությունը ՌԴ ընկերությունների և ֆիզիկական անձանց նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները ևս կես տարով երկարացնելու որոշում է կայացրել։ Այդ որոշումն ընդունել են ԵՄ անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչները։
Սահմանափակումների թվում են ակտիվների սառեցումը և այցերի արգելումը։ Սև ցուցակ 146 ֆիզիկական և 37 իրավաբանական անձ է ներառված։

Тереза Мэй: «Великобритания будет отстаивать санкции против России»
Великобритания будет отстаивать санкции в отношении России. С таким заявлением выступила британский премьер-министр Тереза Мэй во время встречи с председателем Евросовета Дональдом Туском. Она подчеркнула, что снятие санкций должно быть увязано с полным выполнением Минских соглашений, передает ТАСС.
Ранее сообщалось, что ЕС принял решение продлить еще на полгода индивидуальные санкции против российских компаний и физических лиц. Решение приняли постоянные представители стран-членов Евросоюза
Ограничения включают заморозку активов и запрет на поездки. В черный список входят 146 человек и 37 юридических лиц.