ՄԱԿ ԱԽ–ն արտահերթ նիստ է անցկացնում ԿԺԴՀ–ի հարցով (տեսանյութ)
Հարավային Կորեայի, Ճապոնիայի և ԱՄՆ–ի հարցմամբ՝ ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհուրդն արտահերթ նիստ է անցկացնում ԿԺԴՀ–ի հարցով։ Այս մասին փոխանցում է РИА «Новости»–ն։
Ավելի վաղ Հարավային Կորեայի նախագահ Փաք Քըն Հեն և Ճապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղար Յոսիխիդե Սուգան հայտարարել էին, որ ԿԺԴՀ–ն միջուկային զենքի փորձարկում է իրականացրել։
Հարավկորեական զինվորականների տվյալներով՝ պայթուցիկ սարքի հզորությունը կարող էր կազմել 10 կիլոտոն, ինչը գրեթե 2 անգամ գերազանցում է հունվար ամսին տեղի ունեցած պայթյունի հզորությանը, որը կազմել էր 6 կիլոտոն։ Հարավկորեական մասնագետները նաև ընդգծել են, որ հաստատաման դեպքում տվյալ միջուկային փորձարկումները ԿԺԴՀ–ի պատմության մեջ կարող են դառնալ ամենախոշորը։

Совбез ООН проведет экстренное заседание по ядерному испытанию КНДР (видео)
Пхеньян минувшей ночью взорвал самую мощную атомную бомбу в своей истории. Об успешном ядерном испытании объявило Центральное телевидение КНДР, передает «Vesti.ru».
Местные СМИ также сообщили о способности страны оснащать ядерными боеголовками ракеты и намерении дальше развивать ядерную программу.
О новом, уже пятом по счету, ядерном испытании в КНДР стали говорить после того, как ночью сейсмологи зафиксировали подземный толчок в районе полигона Пангири. Его сила превысила 5 магнитуд, при этом глубина была нулевой.