Հարավային Կորեայի նախագահը սպառնացել է վերացնել ԿԺԴՀ–ի ռեժիմը
Հարավային Կորեան սպառնացել է վերացնել Հյուսիսային Կորեայի կոմունիստական ռեժիմը, եթե վերջինս հրթիռ բաց թողնի միջուկային մարտագլխիկով։ Այս մասին հայտարարել է երկրի նախագահ Փաք Քըն Հեն նախարարների կաբինետի նիստում։ Փոխանցում է «Renhap» գործակալությունը։
Բացի այդ, Փաք Քըն Հեն հայտարարել է երկրի տարածքում ամերիկյան THAAD հակահրթիռային համալիրի տեղակայման անհրաժեշտության մասին։
Այդուհանդերձ, նշվում է, որ հարավկորեական ընդդիմությունը կասկածանքով է մոտենում այդ քայլի անհրաժեշտությանը։ Վերջինիս ներկայացուցիչների կարծիքով համալիրների տեղակայումը կարող է հանգեցնել Պեկինի և Մոսկվայի հետ հարաբերությունների լարվածության։

Президент Южной Кореи пригрозила уничтожением режима КНДР
Южная Корея намерена наращивать готовность к ядерным провокациям со стороны КНДР и пригрозила уничтожить коммунистический режим Северной Кореи, если та запустит ракету с ядерной боеголовкой. Об этом сообщила президент страны Пак Кын Хе на заседании кабинета министров, передает агентство «Ренхап».
Помимо прочего Пак Кын Хе заявила о необходимости разместить на территории страны американский комплекс ПРО THAAD. По словам президента, это жизненно необходимо для безопасности страны.
Тем не менее отмечается, что южнокорейская оппозиция выражает сомнения в необходимости этого шага. По мнению ее представителей, размещение комплексов приведет к напряженным отношениям с Пекином и Москвой.
Ранее стало известно о готовности южнокорейских военных «стереть Пхеньян с карты» в случае ядерной угрозы.