Լյուքսեմբուրգի ԱԳՆ ղեկավարը կոչ է արել հեռացնել Հունգարիային ԵՄ–ից
Լյուքսեմբուրգի ԱԳՆ ղեկավար Ժան Ասսելբորնը կոչ է արել հեռացնել Հունգարիային ԵՄ–ից այդ երկրի քաղաքականության՝ դաշինքի արժեքներին չհամապատասխանելու պատճառով։ Այս մասին նախարարն ասել է «Die Welt»–ի հետ զրույցում։
«Մենք չենք կարող համաձայնել այն բանին, որ ԵՄ հիմնարար արժեքները զանգվածային կերպով փլուզվեն»,–հայտարարել է Ասսելբորնը։
Նրան, մասնավորապես, վրդովեցրել է այն, որ Հունգարիան ցանկապատում է իր սահմանները՝ ներգաղթյալների մուտքը կանխելու նպատակով, սպառնում մամուլի ազատությանն ու դատավարության անկախությանը։
«Երկրի իշխանությունները հեռու չեն այն բանից, որ փախստականների վրա կրակելու հրաման արձակեն»,–կարծում է ԱԳՆ ղեկավարը։
Ասսելբորնի կարծիքով այդ երկրի՝ ԵՄ–ից «ժամանակավոր կամ վերջնական հեռացումը» ԵՄ արժեքներն ու միասնությունը պահպանելու միակ հնարավորությունն է։
Ավելի վաղ էլ հաղորդվել էր, որ Հունգարիան պետական ծառայության է ընդունում «ներգաղթյալների որսորդների»։

Глава МИД Люксембурга призвал исключить Венгрию из ЕС
Министр иностранных дел Люксембурга Жан Ассельборн призвал исключить Венгрию из состава Евросоюза из-за несоответствия ее политики ценностям блока. Об этом он заявил в интервью «Die Welt».
«Мы не можем согласиться с тем, что фундаментальные ценности ЕС массово нарушаются», – заявил Ассельборн.
В частности, его возмущает то, что Венгрия строит заборы на границе с целью сдержать беженцев, ставит под угрозу свободу прессы и независимость судопроизводства.
«Власти страны недалеки от того, чтобы отдать приказ стрелять по беженцам», – считает глава МИД.
По мнению Ассельборна, временное или окончательное исключение Венгрии из ЕС является «единственной возможностью для того, чтобы сохранить сплоченность и ценности ЕС».
Кроме того, глава внешнеполитического ведомства высказался за изменение правил исключения страны из состава ЕС. По его мнению, было бы разумно, если бы для решения данного вопроса не требовалось единогласного решения всех стран, входящих в блок.