Ռուս զինվորը չի կռվի Աֆղանստանում. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանի նախագահի՝ Աֆղանստանի հարցով հատուկ ներկայացուցիչ Զամիր Քաբուլովը հայտարարել է, որ ռուս զինվորականներն Աֆղանստանում չեն կռվի ահաբեկիչների դեմ։ Այս մասին հայտնում է РИА «Новости»–ն։
«Պարզ է մի բան՝ ռուս զինվորը չի կռվի Աֆղանստանում։ Այնտեղ իրենց զինվորներն էլ են բավական. արտասահմանյան զորքերի ներկայության անհրաժեշտություն չկա»,– ասել է նա։
Քաբուլովը հավելել է, որ ԱՄՆ–ը քաղաքական պատասխանատվություն է կրում Աֆղանստանում տիրող իրավիճակի առնչությամբ, որը ներկա դրությամբ դեգրադացնում է։
«Նրանք կրճատել են իրենց ներկայությունը, չեն լուծել ոչ մի խնդիր և ստեղծել են նորերը։ Նրանք քաղաքական ու բարոյական պատասխանատվություն են կրում Աֆղանստանում ներկայումս տեղի ունեցողի համար»,–նկատել է դիվանագետը։

Российский солдат не будет воевать в Афганистане – МИД РФ
Спецпредставитель президента России по Афганистану Замир Кабулов заявил, что российские военные не будут воевать в Афганистане с террористами, передает РИА «Новости».
«Ясно одно, российский солдат не будет воевать в Афганистане. Нет необходимости присутствия иностранных войск в Афганистане, там достаточно своих солдат», – сказал он.
Кабулов также добавил, что США несут политическую ответственность за ситуацию в Афганистане, которая в настоящее время деградирует.
«Они сократили свое присутствие и не решили практически ни одной задачи и создали новые проблемы. Они несут политическую и моральную ответственность за то, что происходит сейчас в Афганистане», – отметил дипломат.
Ранее сообщалось, что Россия примет участие в переговорах по Афганистану в формате «6+1» в Нью-Йорке, организатором которых выступит американская сторона.