Ըստ Օբամայի՝ Սադդամ Հուսսեինն էլ բարձր վարկանիշ ուներ Պուտինի նման
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ԱՄՆ նախագահի հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփի համար առաջնային մոդել է։ Նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման՝ դեմոկրատ թեկնածու Հիլարի Քլինթոնին աջակցող ելույթ ունենալով Ֆիլադելֆիայում։
Ավելի վաղ Թրամփն Օբամային անվանել էր թույլ առաջնորդ՝ հակադրելով նրան Պուտինի հետ, որի վարկանիշը 92 տոկոս է։
«Gazeta.ru»–ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ առաջնորդն իր հերթին համեմատել է Պուտինի և Իրաքի նախկին նախագահ Սադդամ Հուսսեինի վարկանիշները։
«Նա ասում է՝ տեսեք, Պուտինն ուժեղ տղա է, 92 տոկոս աջակցություն ունի։ Սադդամ Հուսսեինն էլ 90 տոկոս աջակցություն ուներ: Նման բան լինում է, երբ բանտեր ես նստեցնում այլախոհներին: Մտածեք այն մասին, որ այսպիսի առաջնորդը Թրամփի համար առաջնային մոդել է»,- ասել է Օբաման՝ հավելելով, որ ինքը Պուտինին առաջնային մոդել չի համարում:

Обама сравнил рейтинги Путина и Саддама Хусейна
Президент США Барак Обама во вторник, выступая в Филадельфии в поддержку кампании кандидата в президенты от Демократической партии Хиллари Клинтон, сравнил рейтинги президента РФ Владимира Путина и экс-президента Ирака Саддама Хусейна, передает РИА «Новости».
Так Обама ответил на критику Дональда Трампа, который в интервью «Russia Today» назвал действующего президента США слабым лидером, поставив ему в пример Владимира Путина, у которого рейтинг 92%.
«Он говорит: посмотрите, у него поддержка 92%. У Саддама Хусейна была поддержка 90%», – сказал Обама.
«Что-то не то творится в Республиканской партии. Сейчас их номинант поддерживает этого парня, говоря, что он сильный лидер, потому что он вторгается в маленькие страны, сажает своих оппонентов, контролирует прессу, отправляет свою экономику в долгую рецессию», – заявил Обама.