Յունքեր. «Ժամանակն է, որ Եվրամիությունը ռազմական դաշինք ստեղծի»
Հասել է Եվրամիության անդամ երկրների պաշտպանական հնարավորությունները միատեղելու ժամանակը։ ՌԻԱ «Նովոստիի» փոխանցմամբ՝ Սթրասբուրգում Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում նման հայտարարություն է արել Եվրախորհրդարանի նախագահ Ժան–Քլոդ Յունքերը։
Նրա խոսքով՝ Լիսաբոնյան համաձայնագիրը ԵՄ անդամներին թույլ է տալիս ցանկանալու դեպքում համատեղել իրենց պաշտպանական հնարավորությունները։
«Կարծում եմ՝ եկել է այդ հնարավորությունից օգտվելու ժամանակը»,–ասել է Յունքերը՝ հավելելով, որ ԵՄ երկրների միջև պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ոչ բավարար մակարդակը Եվրոպային 20–100 մլն եվրո է արժենում։
Քաղաքական գործիչը նաև նշել է քաղաքացիական և ռազմական գործողությունները ղեկավարող միացյալ շտաբ ստեղծելու մասին։ Ըստ Յունքերի՝ ԵՄ–ն այլևս չի կարող կախված լինել մեկ գերտերությունից և առանձին երկրների ռազմական հնարավորություններից։

Юнкер заявил, что Евросоюзу пора создать военный блок
Настало время для совмещения оборонных возможностей стран-членов Евросоюза. Как сообщает РИА «Новости», об этом заявил председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер, выступая на пленарной сессии Европарламента в Страсбурге с ежегодной речью о приоритетах социально-экономической политики ЕС.
«Лиссабонский договор позволяет членам ЕС, если они этого хотят, совмещать их оборонные возможности в постоянной структурной форме. Я считаю, что пришло время воспользоваться этой возможностью», – сказал он.
По словам Юнкера, недостаточная степень сотрудничества между странами ЕС в области обороны «обходится Европе в сумму от 20 до 100 миллионов евро».
«Чтобы гарантировать прочность европейской обороны, европейская оборонная промышленность должна доказать свою способность к инновациям. Поэтому до конца года мы предложим создать европейский оборонный фонд для того, чтобы активно стимулировать исследования и инновации», – сказал он.
Также политик высказался за создание единого штаба командования гражданскими и военными операциями. По его словам, Европейский союз больше не может зависеть «от одной державы» и военных возможностей отдельных стран.