ԱՄՆ նախագահի նախկին թեկնածու Սանդերսը կոչ է արել ներել Սնոուդենին
Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի նախկին թեկնածու, սենատոր Բերնի Սանդերսը կոչ է արել ներում շնորհել ԱՄՆ Ազգային անվտանգության գործակալության նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենին։ Այս մասին նա գրել է «The Guardian»–ի համար իր հոդվածում։
Սանդերսը նշել է, որ Սնոուդենի գաղտնազերծած տեղեկատվությունը թույլ է տվել Կոնգրեսին և ամերիկյան ժողովրդին տեսնել Ազգային անվտանգության գործակալության չարաշահումների ծավալը և քաղաքացիների սահմանդրական իրավունքի խախտումները։
«Իմ կարծիքով արդարադատության շահերն ամենալավ ձևով ապահովված կլինեն այն դեպքում, եթե կառավարությունն այս կամ այն ձևով ներում շնորհի նրան, կամ էլ վերջինս համաձայնի ընդունել մեղքը, որը կազատի նրան երկարաժամկետ ազատազրկումից կամ մշտական աքսորից»,– գրել է սենատորը։

Экс-кандидат в президенты США Сандерс призвал помиловать Сноудена
Бывший кандидат в президенты США от Демократической партии сенатор Берни Сандерс призвал помиловать экс-сотрудника Агентства национальной безопасности (АНБ) Эдварда Сноудена. Об этом он написал в своей статье для «The Guardian».
Сандерс отметил, что рассекреченная Сноуденом информация позволила Конгрессу и американскому народу увидеть масштаб злоупотреблений АНБ своими полномочиями и нарушений конституционных прав граждан.
«На мой взгляд, интересы правосудия будут обеспечены лучше всего в том случае, если правительство в той или иной форме помилует его или примет соглашение о признании вины, которое избавит его от длительного тюремного заключения или постоянного изгнания», – написал сенатор.