Մերկել. «ԵՄ գոյատևումը պատերազմի ու խաղաղության հարց է դառնում»
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը խոստացել է, որ կանի հնարավոր ամեն ինչ՝ թույլ չտալու, որ իրագործվեն պոպուլիստ քաղգործիչների՝ Եվրամիության ապագայի մասին հայտարարությունները։ Այս մասին հայտնում է «Bloomberg»–ը։
«Եվրոպան այնքան էլ լավ դրության մեջ չէ։ Դա ինձ ցավ է պատճառում, բայց ես անում եմ ամեն հնարավորը, որպեսզի վերածնենք այն, որի համար ժամանակին մեր հանրությունը միավորվել է»,– Պոտսդամի մամլո ասուլիսում նշել է Մերկելը։
Կանցլերը հավելել է՝ ԵՄ գոյատևումը պատերազմի ու խաղաղության հարց է դառնում։ Նա զգուշացրել է ազգայնականության, էգոիզմի և արմատականության միտումների մասին, որոնք խոչընդոտում կամ նույնիսկ տորպեդահարում են եվրոպական միասնությունը։

Меркель: «Выживание ЕС становится вопросом войны и мира»
Федеральный канцлер ФРГ Ангела Меркель пообещала, что сделает все возможное, чтобы не допустить реализации заявлений политиков-популистов в отношении будущего Евросоюза, передает «Bloomberg».
«Европа не совсем в хорошем состоянии. Это причиняет мне боль, но я делаю все возможное, чтобы позволить нам возродить то, для чего наше общество когда-то объединилось», – сказала канцлер на пресс-конференции в Потсдаме.
Меркель также отметила, что выживание ЕС становится вопросом о «войне и мире». Она предупредила об угрозе «национализма, эгоизма и тенденций к радикализации, которые препятствуют или даже торпедируют европейское единство».