Հ/Գ. «Բաց նամակ Սահմանադրական դատարանին»
14.12.09թ. հերթական անգամ ԱԳՆ իրավաբանական վարչության պետ Լ.Ամիրջանյանը հրաժարվեց ինձ տրամադրել հայ-թուրքական արձանագրությունների հայերեն պաշտոնական  թարգմանության պատճեն «Իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի 36-րդ հոդվածի 7-րդ մասի համապատասխան: Նա նույնպես հայտնեց, որ ԱԳՆ չի հաստատել այդ արձանագրությունների անգլերեն և հայերեն տեքստերի նույնականությունը, իսկ դա «Միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքի 21-րդ հոդվածի 5-րդ մասի խիստ խախտում է: Փաստորեն նախագահ Ս.Սարգսյանը ուղարկել է ՍԴ-ին նամակ, որին կցվել է ոչ պաշտոնական և անգլերեն տեքստին չհամապատասխանող արձանագրությունների հայերեն տեքստը, խախտելով «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 28-րդ հոդվածի 1-մասի 3-րդ կետը:
Իմ խնդրանքին տրամադրել ինձ «Ճանապարհային քարտեզի» տեքստը' պ-րն Ամիրջանյանը պատասխանեց, որ  հայ-թուրքական հարաբերությունների զարգացման մասին արձանագրությանը կցված է իրագործման  ժամանակացույցը, որը հենց «Ճանապարհային քարտեզն է»: Դա  ճիշտ չէ: Այդ ժամանակացույցը «Ճանապարհային քարտեզը» չէ: Ապրիլի 23-ին Դավութօղլուն դեր նախարար չէր, և «ճանապարհային քարտեզի» տակ նախարար Դավութօղլուի ստորագրությունը չի եղել և չէր կարող լինել, և քանի որ ԱԳՆ ժամանակացույցը անվանել է «ճանապարհային քարտեզ» ապա իր կայքում հանել է ժամանակացույցի տակից Դավութօղլուի և Նալբանդյանի ստորագրությունները: Բայց ՍԴ-ին ուղարկված ժամանակացույցի տակ իրենց ստորագրությունները մնացել են, ուղղակի ոչ ոք չէր սպասում, որ նախագահի այդ նամակը հասարակությանը հայտնի կդառնա: Բացի այդ, ժամանակացույցի հայերեն տեքստը փոխվել է 10.10.09թ., իսկ «Ճանապարհային քարտեզը» ստորագրվել է ապրիլին:
Նախագահն, իր նամակի հետ,  ՍԴ-ին ուղարկել է տեղեկանք ԱԳ նախարարի անունից (ոչ ԱԳՆ-ից) հասարակ թղթի վրա, առանց կլոր կնիքի և առանց նախարարության ուղեկցող նամակի: (շեղագրով նշված է «Միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքի 26-րդ հոդվածի 2-րդ մասի  2 խախտում և այդ հոդվածի 3-րդ մասի խախտում, որ արձանագրությունների հայերեն տեքստի օրինականությունը հաստացված չէ ԱԳՆ-ի կողմից): Չնայած դրան նախագահը իր նամակում գրել է, որ արձանագրությունների տեքստը պաշտոնական է:
Տեղեկանքում գրված է, որ արձանագրությունների նպատակը առանց նախապայմանների բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումն է, որը հերքվում է «Ճանապարհային քարտեզով»: Այդ քարտեզը ՀՀ-ում հրապարակված չե, ապա trend.az-ի հրապարակած «Ճանապարհային քարտեզը» ամբողջովին նման չէ ժամանակացույցին, որը ԱԳՆ անվանել է «ճանապարհային քարտեզ».
1.Հայաստանը պարտավորվում է ճանաչել Ղարսի պայմանագիրը' ստորագրված 1921թ. Թուրքիայի և նախկին ՍՍՀՄ միջև;
2.Պետք է ստեղծվի պատմաբանների հանձնախումբ, որը պետք է ուսումնասիրի  հայերի կողմից  պնդվող Եղեռնի  փաստը, հանձնախմբին նույնպես կարող են միանալ երրորդ երկրները;
3.Բացվում է երկու  երկրների միջև  սահմանները և առևտուրը սկսելու  համապատասխան համաձայնագրեր  են ստորագրվում;
4.Վրաստանում Հայաստանի և Թուրքիայի դեսպանների Անկարայում և Երևանում հավատարմագրվելուց հետո, կսկսվի դիվանագիտական կապերի հաստատումը
5.Օրենսդիր մարմնի հաստատմանը պահանջվող «Ճանապարհային քարտեզի» հարցերը պետք է քննարկվեն պառլամենտում:
Համաձայն  Sabah թերթի հաղորդագրությանը փաստաթղթում արտացոլված չէ ղարաբաղյան հարցը, այնուամենայնիվ, մերձեցման գործընթացը պետք է ընթանա կոնֆլիկտի կարգավորման հետ  զուգահեռ:
Նամակին կից ներկայացնել չվավերացված տեղեկանքները ներգերատեսչական նամակագրության կանոնները, բայց արդարադատության նախարարը ուղարկել է իր նամակին կից չվավերացված տեղեկանքները այլ իշխանության մարմինին, Սահմանադրական դատարանին: Իսկ տեղեկանքների եզրականությունը չհամընկնում դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատելու մասին արձանագրության 3-րդ պարբերության դրույթներին: Առդիր' 16 էջից ընդամենը 4 պաշտոնական բնույթ են կրում, որոնցից 3-ը պատկանում են ֆինանսների նախարարությանը:
Այսպիսով, հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումը կատարված է «Իրավական ակտերի մասին», «Միջազգային պայմանագրերի մասին» և «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքների խախտումով: Ժողովրդից թաքցված են իր անունից ստորագրված «Ճանապարհային քարտեզը» և արձանագրությունների հայերեն իսկական տեքստը:

П/С к открытому письму в Конституционный суд
14.12.2009г начальник юридического управления МИД Л.Амирджанян в очередной раз отказался предоставить мне копию официального перевода соответствующего предписанию части 7 статьи 36 закона РА "О правовых актах". Он сказал мне также, что МИД не утвердил тождественность армянского и английского текстов этих протоколов, что предписано частью 5 статьи 21 закона РА "О международных договорах". В результате Президент С.Саргсян послал в Конституционный суд письмо с неофициальными и не соответствующими английскому тексту копиями армянского текста протоколов, чем нарушил пункт 3 части 1 статьи 28  закона РА "О Конституционном суде". На мою просьбу предоставить мне текст "дорожной карты" г-н Амирджанян ответил, что к протоколу о развитии армяно-турецких отношений прилагается график осуществления, который и есть "дорожная карта". Это - неправда. Этот график не "дорожная карта". 23-го апреля Давутоглу еще не был министром, и под "дорожной картой" подписи министра Давутоглу не было и не могло быть. И так как МИД назвал график "дорожной картой", то на своем сайте из'яло подписи Давутоглу и Налбандяна из под графика. Но под графиком посланным в КС их подписи остались, просто никто не ожидал, что это письмо президента станет известно общественности. Кроме этого армянский текст приложения был изменен 10.10.2009г, а "дорожная карта" подписана в апреле.
Вместе с письмом Президент послал в Конституционный суд справку от имени министра иностранных дел (а не от МИД) на простом листе, без круглой печати, и без сопровождающего письма МИД (курсивом выделены 2 нарушения части 2 статьи 26 закона РА "О международных договорах" и нарушение части 3 этой статьи, что легитимность армянского текста протоколов не заверена МИДом). Несмотря на это президент в своем письме написал, что текст протоколов официален.
В справке написано, что цель протоколов установление добрососедских отношений без предусловий, что опровергается "дорожной картой". Эта карта в РА не опубликована, но, опубликованная trend.az-ом "дорожная карта" никак не похожа на график, который МИД называет "дорожной картой":
1. Армения обязуется признать Карское соглашение, подписанное между Турцией и уже бывшим СССР в 1921 году; 2. должна быть создана комиссия историков, которая будет расследовать утверждаемый армянами факт Геноцида, к комиссии могут присоединиться также третьи страны; 3. откроются границы между двумя странами и будут подписаны соответствующие соглашения о начале торговли; 4. после того, как послы Армении и Турции в Грузии будут аккредитованы в Анкаре и Ереване, начнется установление дипломатических связей; 5. вопросы в "дорожной карте", требующие утверждения законодательного органа, должны пройти обсуждение в парламенте.                                            Согласно сообщению газеты Sabah, карабахский вопрос в документе не отражен, однако процесс сближения будет проходить параллельно урегулированию конфликта.
Прилагать к письму незаверенные справки - это внутриведомственные правила переписки, но министр юстиции направил незаверенные справки органу  другой власти, Конституционному суду, а заключения справок не состыковывается с положениями абзаца 3 протокола об установлениии дипотношений.
Таким образом подписание протоколов проведено в нарушение законов "О правовых актах", "О международных договорах" и "О Конституционном суде". При этом от народа скрывается, подписанные от его имени, текст "дорожной карты" и подлинный армянский текст армяно-турецких протоколов.